6,000 dolar hayal bile değildi: 2014 Bitcoin için nasıl bir yıldı?

Fiyat grafiği açısından 2018'e oldukça benzediği öne sürülen 2014'te neler yaşanmıştı, Bitcoin piyasasına hangi olaylar hakimdi?

Bitcoin’in 2018 yılındaki gidişatı sıklıkla 2014 yılıyla karşılaştırılıyor. Birçok uzman, Bitcoin’in şimdiki fiyat grafiğinin 2014’e oldukça benzediği görüşünde hemfikir. Peki 2014 yılında Bitcoin piyasasında neler vardı, hangi olaylar yaşandı?

2014 yılında Bitcoin’in bir gün 6,000 dolar olacağı hayal bile edilemiyordu.

6 Ocak‘ta yaklaşık iki hafta önce 570 dolar olan Bitcoin, yüzde 50’ye yakın artışla 950 dolara çıkmıştı. 9 Ocak‘ta büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Overstock.com Bitcoin kabul etmeye başlamıştı. 26 Ocak‘ta kara para aklama suçlaması ile BitInstant’ın CEO’su Charlie Shrem, New York’ta tutuklanmıştı.

28 Şubat‘ta dönemin en büyük Bitcoin borsası Mt. Gox iflas etmiş, borsa yatırımcıların paralarını çekmelerini kısıtlamıştı.

17 Nisan‘da OKCoin ve Huobi gibi Bitcoin borsaları, Çin’in Bitcoin kullanımını yasaklamamasına karşın banka hesaplarının bütünüyle kapatıldığını açıklamıştı.

3 Haziran‘da ünlü rapçi 50 Cent, BitPay ile yapılan iş birliği sayesinde “Animal Ambition” adlı son albümünü Bitcoin’le de satışa çıkarmıştı. Bu başkaları için de ilham kaynağı olmuş, Bitcoin’in kabulünü ve anlaşılmasını önemli ölçüde etkilemişti.

18 Temmuz‘da bilgisayar devi Dell, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştı.

11 Aralık‘ta Bitcoin ödemelerini kabul eden üçüncü büyük şirket Microsoft olmuştu. Teknoloji devi, tüm online platformlarında Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştı. 31 Aralık‘ta lider kripto para, 300 dolar ile yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Bu arada Coinbase, tüm yıl sadece Bitcoin satıyordu.

→ ESKİ GOLDMAN SACHS YETKİLİSİ BITCOIN İÇİN 15,000 DOLARI İŞARET ETTİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl