Bitcoin neden düşüyor? 15 dakikada bin dolarlık düşüş geldi

ABD'de enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelmesi Bitcoin gibi riskli varlık statüsünde bulunan yatırım araçlarında düşüşler yaşanmasına sebep oldu.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de enflasyon rakamları beklentileri aşınca Bitcoin’de ciddi bir düşüş meydana geldi. Rakamların resmen açıklandığı 15.30 civarında 22 bin 600 dolardan işlem gören Bitcoin, kısa süre içerisinde 1000 dolarlık düşüş yaşadı.

Enflasyon %8.3 geldi

ABD’de Ağustos ayındaki yıllık enflasyon %8.3 gelirken beklentiler ise %8.1 civarındaydı. Temmuz ayı enfşasyonu ise %9.1’den %8.5’e düşmüştü ve bu ay ciddi bir düşüş bekleniyordu ancak istenilen seviye elde edilemedi. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek enflasyon da %6.3 oldu. Burada da beklenti %6.1’di.

75 baz puan artış kesin gibi…

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (Fed) gelecek hafta 21 Eylül günü yeni faiz kararını açıklayacak. Uzmanlar uzun süredir 75 baz puanlık artışa kesin gözüyle bakıyordu ancak enflasyon rakamlarının iyi gelme olasılığı 50 baz puanlık artışı da masada tutuyordu. Rakamların beklenenden kötü yani yüksek gelmesi ise en az 75 baz puanlık faiz artışı ihtimaklini iyice artırıyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin 21 bin 350 dolardan işlem görüyor. Bitcoin dominansı ise yaklaşık %40.5 olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl