Bitcoin neden düşüyor: 19 bin dolar görüldü

Kripto kışının en soğuk dönemlerini yaşayan Bitcoin, geçtiğimiz hafta gösterdiği çıkışı bu hafta sürdüremedi ve bir kez daha 20 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Bitcoin'deki düşüş, son günlerde az da olsa yükselen altcoin'leri de vurdu.

Geçtiğimiz hafta büyük düşüş hareketine son verip 22 bin doların üzerine çıkmayı başaran Bitcoin’in bu hareketi bu hafta devam etmedi. En büyük kripto para hafta sonu 21 bin doların altına inerken, dün de 20 bin dolar seviyesinin az da olsa üzerinde seyretmişti.

Yeniden 20 binin altı görüldü

Bugüne de güçsüz başlayan Bitcoin, 19 bin 100 dolara kadar indi. 1 numaralı kripto paranın bu düşüşü altcoin’leri de daha sert vurdu. Ethereum bin doların üzerinde tutunmaya çalışırken, Cardano 0.44, Litecoin 50, XRP 0.30, Solana 30, Dogecoin 0.06 ve Polkadot da 6.7 dolara kadar düştü. Kripto para piyasalarının toplam değeri de 900 milyar doların altına indi.

Bitcoin’deki düşüş hareketinin açık ve net bir sebebi şu an için bulunmuyor ancak TSİ gece yarısı Grayscale’in ETF başvurusunun reddedilmesi ve ABD hisse senetleri piyasalarını takip eden vadeli sözleşmelerde yaşanan düşüşler bu durumu tetikleyen etkenlerden olabilirler.

Deutsche Bank “28 bin dolar” dedi

Öte yandan Alman devi Deutsche Bank analistleri de, yıl sonuna kadar Bitcoin’de, en azından eski seviyelerin görülmesini beklemediklerini belirttiler. Banka analistleri yazdıkları raporda en büyük kripto paranın sene sonuna kadar 28 bin dolarlık seviyeye yükselebileceğini ifade ettiler. Böyle bir yükseliş Bitcoin’in yüzde 30’luk bir yükseliş hareketi göstermesi demek…

Hatırlanacağı üzere Fed’e oranla çok daha yumuşak bir para sıkılaştırma politikası güden AB Merkez Bankası için konuşan Christine Lagarde, dün yaptığı açıklamada bu konuda daha sert adımlar atacaklarını ve kısa vadede düşük enflasyon beklemediğini söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl