Bitcoin neden düşüyor? Yaşanan sert düşüşle ilgili analistlerin görüşleri

Bitcoin fiyatı bugün ortalama olarak 17.000$ seviyesinden 11.500$’a kadar geriledi. Analistler, bu büyük gerilemeyi son bir ay içerisinde Bitcoin fiyatındaki olağan dışı artışa bağladılar. Aylık bazda hala yüzde 60 Bitcoin, geçtiğimiz ay bu günlerde 8000$’dı. Haberin yayına girdiği saatlerde ise 12600$’dan işlem görüyor. Aylık bazda bakıldığında yüzde 60 oranında bir artış bulunuyor. İyimser düşünmek için sebepler Güçlü network etkisi ve önde gelen finansal kurumların desteğiyle Bitcoin, geleneksel finans piyasasına girmek için halen en uygun konumda. CBOE ve CME gibi dünyanın...

Bitcoin fiyatı bugün ortalama olarak 17.000$ seviyesinden 11.500$’a kadar geriledi. Analistler, bu büyük gerilemeyi son bir ay içerisinde Bitcoin fiyatındaki olağan dışı artışa bağladılar.

Aylık bazda hala yüzde 60

Bitcoin, geçtiğimiz ay bu günlerde 8000$’dı. Haberin yayına girdiği saatlerde ise 12600$’dan işlem görüyor. Aylık bazda bakıldığında yüzde 60 oranında bir artış bulunuyor.

İyimser düşünmek için sebepler

Güçlü network etkisi ve önde gelen finansal kurumların desteğiyle Bitcoin, geleneksel finans piyasasına girmek için halen en uygun konumda.

CBOE ve CME gibi dünyanın en büyük vadeli işlemler borsalarının Bitcoin’de vadeli işlemlere başlamalarına ek olarak Goldman Sachs da bir Bitcoin ve diijital para birimleri ticaret masası açmaya hazırlanıyor.

Sachs’tan Michael DuVally şöyle demişti:

“Müşterilerin dijital para birimlerine ilgisine yanıt vermek için onlara en iyi nasıl hizmet verebileceğimizi araştırıyoruz.”

Kısa vadede Crypto Rand de dahil olmak üzere kripto para birimi analistleri, yatırımcıları hacim eksikliğinden dolayı Bitcoin’in fiyat trendine karşı dikkatli olmalarını önerdi. Crypto Rand şu an itibariyle yatırımcıların dipten satın alım yapmadığını vurguladı.

ShapeShift CEO’Su Erik Voorhes ise düşüşün ardından başka bir noktaya değindi. Voorhes, Bitcoin’de işlem ücretlerinin banka yoluyla para transferlerinden daha fazla maliyetle sonuçlanmaya başladığını söyledi:

“Sevgili Bitcoin’ciler, bu işlem ücretlerinin ne kadar sorunlu olduğunu ne zaman fark edeceksiniz? Ortalama ücretler işlem başına 40$’dan fazla. Bir yıl önce 4$’dı. Bir yıl daha önce 0.4$. Fiyattan daha hızlı, katlanarak büyüyor. 15 BTC’yi tek bir işlemde taşımak için 4800$ harcadık.”

Birkaç analist ise işlem ücretlerindeki hızlı artış nedeniyle Bitcoin’in kripto para birimleri arasındaki hakimiyetini daha düşük ücretler ve daha iyi ölçeklenebilirlik özelliklerine sahip diğer dijital para birimlerine kaybedebileceğini dile getirdi.

FUD’un etkisi

Bazı analistler fiyat düşüşünün ana nedenlerinden birinin FUD (Korku, belirsizlik ve şüphe) olduğunu düşünüyor.

Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, “Kripto pazarının tamamının büyük bir hızla ilerlediği artık çok net. Bununla birlikte son zamanlarda FUD piyasayı kavradı.” dedi.

Bitcoin merkezli bir piyasadan altcoin merkezli bir piyasaya kayıyoruz

Son olarak kripto para birimleriyle alakalı yorumlarına değer verdiğimiz Cryptobud Youtube kanalı ise yayınladığı son videoda bu sert düşüş konusunda şunları düşünüyor:

“Bitcoin merkezli bir piyasadan altcoin merkezli bir piyasaya doğru geçiş oluyor. Bu kısa sürmeyecek ve bir kaza değil. Bunun yanı sıra Bitcoin’inin düşüşü sırasındaki panik satışlarının da fiyatın bu kadar gerilemesinde etkisi var. Ancak bu düşüşler normal, anormal olan her şeyin sürekli yükselmesi. Bu mümkün değil ve her şey sürekli yükselmeyecek.

Bu hepinizin bildiği gibi bir para transferi oyunu bence. Para son günlerde Bitcoin’den Bitcoin Cash‘e geçti. Zaten Bitcoin Cash’in de geçmişine baktığımızda beklenmeyecek yükseliş ve düşüşler görüyoruz. Belli ki burada çok büyük alım satımlar olmuş. Bu çıkan para elbette bir yere dönecek ama bu Bitcoin de olabilir, altcoin‘ler de olabilir.

Bitcoin’in bu kadar gerilemesinin ardından fiyat 20 bin Dolar seviyesine mutlaka tekrardan çıkacaktır. Bu düşüş piyasaya nefes aldırdı. Eğer 20 bin Dolar civarında kalsaydı çok büyük değişimler olmayacaktı. Bu düşüş, insanların Bitcoin almasını kolaylaştıracak.

Bundan sonra Bitcoin artacak ama altcoin’ler daha fazla artacak ve inanılmaz bir seviyeye gelecek, bunu söyleyebilirim. ”

CCN, Forbes, Cryptobud

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Emrah Yanıtla

    Hangi alt coinler sizin gözdeniz yıldızı patlayacaklar etherium mantıklı bir altcoin olabilir mi