Bitcoin neden düşüyor? 34 bin doların da altına indi

Fed toplantısı ve Rusya-Ukrayna gerginliği derken Bitcoin son dönemde içine girdiği düşüş trendini bugün itibariyle daha da sertleştirdi. En büyük kripto para Pazartesi günü TSİ 13 civarında 33 bin 500 dolara indi. Bu rakam son olarak 2021'in Temmuz ayında görülmüştü.

bitcoin

Bitcoin’de düşüş hareketi daha da hızlandı. Kasım ayında ulaştığı 69 bin dolarlık seviyeden %50’den fazla bir düşüş yaşayan en büyük kripto para, Pazartesi 13 itibariyle 33 bin 500 doalrın da alltını gördü.

Sebep son gelişmeler mi?

Uzmanlar Rusya-Ukrayna gerginliği artması, Fed toplantısının tarihinin yaklaşması ve SEC’nin MicroStrategy’nin Bitcoin muhasebeleştirme yöntemini reddetmesi gibi haberlerin Bitcoin düşüşünde etkili olduğu görüşünü savunurken düşüş hareketi 34 bin doların da altına sarktı.

Temmuz ayından beri ilk kez

Hatırlanacağı üzere Nisan ayında 64 bin dolara çıkan ve o dönem tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, Mayıs ayında ise önce Elon Musk’ın madencilik konusunda attığı tweet’ler, daha sonra da Çin yasakları sebebiyle buradan çok ciddi düşüşler yaşamıştı. Bitcoin fiyatı Haziran ayında 32 bin dolar, Temmuz ayında da 29 bin dolara kadar geri çekilmişti. Bu seviyelerden yükselişe geçen BTC, 10 Kasım atrihinde ise enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 69 bin doları görmüştü.

Altcoin’ler eridi

Bitcoin’in düşüşü altcoin’lerde de çok sert çekilmeler yaşanmasına sebep oldu. En büyük ikinci kripto para olan Ethereum 2200 doların altını görürken, Eylül ayında 3 doların üzerine çıkan Cardano (ADA) 1 doların altına çekildi. Yaz aylarında patlama yaşayan ve 250 doların üstünü gören Solana 80 dolardan, en yüksek seviyesi 50 dolar olan Polkadot da 16 dolardan işlem görüyor.

Kasım ayında 3 trilyon doları aşan kripto para piyasasının şu anki toplam değeri de yaklaşık 1 trilyon 600 milyar dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl