Bitcoin neden düşüyor? 38 bin 200 dolara kadar indi

Aralık ayındaki Fed toplantısının tutanaklarında faiz artırımına yönelik konuşmaların olmasının ardından büyük bir düşüş hareketine başlayan Bitcoin, 20 Aralık'ı 21 Aralık'a bağlayan gece bu hareketini daha da sertleştirdi. En büyük kripto para ABD'den gelen hisse senetleri piysalarındaki düşüş haberleriyle de 38 bin 200 dolara kadar indi.

bitcoin

Ekim ayındaki ETF haberleriyle ciddi bir yukarı çıkış ivmesi kazanan ve Kasım ayı başında ise ABD’den gelen rekor enflasyon rakamlarıyla 69 bin dolar seviyesini gören Bitcoin, yaklaşık 2 aylık sürede yüzde 50’ye yakın bir düşüş yaşadı.

Birkaç hafta 50 bin ilâ 45 bin, daha sonra da 45 bin ilâ 40 bin dolar arasında giden Bitcoin, bu gece saatlerinde ise 40 bin doların da altına indi.

Düşüş sebebi ne?

En büyük kripto paranın sert düşüşünde direkt bir neden görünmüyor olsa da, ABD’deki hisse senetleri piyasalarında yaşanan düşüşün etkisinin olduğu söylenebilir. Dow Jones, Nasdaq ve S&P500, günü kayıpla kapatırken, Netflix’in de abone sayısındaki tahminlerin tutmamasıyla %20’lik düşüş yaşaması gözlerden kaçmadı.

Fed toplantısı bekleniyor

Bitcoin’deki düşüşü tetikleyen ilk olay aslında Aralık ayındaki Fed toplantısının tutanaklarının yayımlanması olmuştu. Burada faiz artırımına ilişkin değerlendirmelerin yapılması doların değer kazanmasına ve Bitcoin gibi biraz daha riskli varlıklardan çıkışlar yaşanmasına sebep olmuştu. İşte şimdi de 2022 yılının ilk Fed toplantısı gelecek hafta 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak ve ABD Merkez Bankası burada bir faiz artırımı açıklayabilir. Yatırımcılar burada yapılacak bir faiz artırımı açıklamasıyla dolar yönüne daha hızlı bir kaçış gösterebilirler.

Glassnode gibi zincir üstü veri platformları da son dönemde Bitcoin hareketlerindeki sıkışmanın aşağı ya da yukarı yönlü sert hareketlerle kırılacağını belirtiyorlardı.

En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 38 bin 700 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl