Bitcoin’de Pazartesi sendromu: Fiyat neden düşüyor?

Bitcoin fiyatı bugün yaklaşık 500 dolar geri çekildi. En büyük kripto paradaki bu düşüş, Avrupa piyasalarında salgın korkusunun canlanmasıyla tetiklenen satış dalgasıyla birlikte geldi.

bitcoin (9)

Hafta sonunu 11 bin dolara yakın seviyelerde geçiren bir numaralı kripto para, haftanın ilk gününde satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Günü 10 bin 920 dolardan açan Bitcoin, 10 bin 560 dolara kadar çekildi ve haberin yayına girdiği dakikalarda ise 10 bin 600 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin neden düşüyor? Lider kripto paranın düşüşü, hisse senetlerindeki düşüşle eş zamanlı olarak geldi. Avrupa hisseleri ve ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki düşüş ile beraber ABD Doları’nın artışı, Bitcoin’in geri çekilmesinde etkili oldu.

DAX, CAC ve FTSE gibi büyük Avrupa endeksleri, yüzde 3’ün üzerinde düşüş gösterdi. İtalya, İspanya, Belçika ve Avusturya piyasalarında da aynı şekilde yüzde 3’ten fazla düşüş gözlemlendi.

Dolar endeksi, yüzde 0.5 yükselirken S&P 500 endeksine bağlı vadeli işlemler de yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti.

Avrupa’da koronavirüs korkusu

Piyasalardaki bu satış, Avrupa’da patlak veren ikinci koronavirüs dalgasının yarattığı korkuyla meydana geldi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre, bu hafta Avrupa Birliği ve İngiltere’de günlük vaka sayıları, 14 günlük bildirim sürecinde 45 bini aşarak yeni bir rekor kırdı. İspanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Malta ve Romanya gibi ülkelerde de ölüm oranlarında artış yaşanmaya başladı.

Öte yandan İngiltere’de vakaların yedi günde bir ikiye katlandığı ve eğilim devam etmesi halinde Ekim ayı ortasına kadar günde yaklaşık 50 bin yeni vaka olacağı belirtiliyor.

Son olarak kripto paralara ilişkin veriler sağlayan Glassnode’a göre, Bitcoin madencilerinden borsalara BTC akışı, son günlerde hız kazandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl