Bitcoin neden düşüyor? AB Parlamentosu’ndan kötü haber

Geçtiğimiz haftalarda İş Kanıtı'yla çalışan kripto paraların yasaklanması kuralının reddedildiği Avrupa Parlamentosu'ndan bu kez olumsuz bir karar çıktı. Bugün yapılan oylamada, borsalardan anonim cüzdanlara gönderilen işlemlere darbe vuracak olan karar 58'e 52'lik lehte oy ile geçti. Karara göre transferin yapıldığı anonim cüzdan bilgisini de borsalar sağlamak zorunda kalacak. Kuralın tamamiyle geçmesi için ise, önünde uzun bir süreç bulunuyor.

Avrupa Parlamentosu uzun süredir tartışılan anonim cüzdanlara giden ve bu cüzdanlardan yapılan işlemleri hedef alan kurallar paketini onayladı.

Bugün yapılan oylamada Ekonomi ve Para Politikaları Komitesi (ECON) ve Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi (LIBE), yapılacak değişiklikler lehine oy kullandılar. “Fon Transferi regülasyonları” adındaki değişiklikler paketine göre; genellikle borsalardan oluşan kripto para hizmet sağlayıcıları, işlemin yapıldığı “kendilerine ait olmayan” cüzdanların bilgilerini almak ve ilgili kurumlara bu bilgileri iletmekle sorumlu olacaklar.

Son bir oylama daha yapılacak ama…

ABD medyasında yer alan haberlere göre oylamada değişiklikler için 58 lehte, 52 aleyhte oy kullandı. 7 oy ise çekimser kaldı. Fonların Transferi Regülasyonu, son bir final oylamasıyla daha karara bağlanacak ancak uzmanlar bu oylamada fazla bir direnç olmasını beklemediklerini belirtiyor. Bu oylamada da kabul edilmesi durumunda yasa tasarısı üçlü görüşmeler için Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’ne gidecek. Bu görüşmeler de Nisan ayında olacak.

Aynı kurallar AB Komisyonu ve AB Konseyi’nde de var

Tüm bunlara rağmen Avrupa Birliği içindeki kurumların bu anlamda birbirleriyle olan kopuklukları da göze çarpıyor. Kabul edilen kurallar paketine benzer bir paket AB Komisyonu ve AB Konseyi’nde de bulunuyor ancak bu kurumlar, kişisel bilgileri borsalardan istemiyorlar. Buradaki kurallarda, transferin yapıldığı cüzdan sağlayıcısından kullanıcıya kimlik bilgilerinin sorulması talep ediliyor. Borsalara, onlarla ilgisi olmayan cüzdanların sorumluluğu yüklenmiyor.

Komisyon ve Konsey’den dönebilir

Uzmanlar ise AB Parlamentosu’na göre çok daha az politize olan ve bağımlılıkları az olan AB Konseyi ve AB Komsiyonu’nun, bu sert kurallar paketine net bir direnç sağlama ihtimalinin büyük olduğunu belirtiyor. Bu iki kurumun, AB Parlamentosu’na göre çok daha anlayışlı oldukları da verilen bilgiler arasında…

Bitcoin’de düşüş yarattı

AB Parlamentosu oylamasından çıkan sonuç, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler getirdi. Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, 47 bin 600 dolardan 2 bin dolar düşüşle 45 bin 600 dolar seviyelerine kadar geri çekildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl