Bitcoin neden düşüyor? SEC’den dava hamlesi

Kripto para piyasalarında birden fazla faktöre bağlı olarak düşüş eğilimi görülüyor. Resesyon endişeleri sürerken bugün gelen bir haber Bitcoin’in düşüşünü hızlandırdı. SEC, federal yasaları ihlal ettiğini iddia ettiği kripto para borsası Bittrex’e dava açtı.

Ethereum’un “Shapella” güncellemesi sonrası piyasada yaşanan coşku, yerini endişeye bıraktı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından peş peşe gelen dava hamleleri de kripto para piyasasını etkilemeye devam ediyor.

Bitcoin neden düşüyor?

Haftanın ilk günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para platformu Bittrex’e yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtığını duyurdu. Bittrex, geçen ay bir Wells bildirimi almasının ardından, ABD’deki faaliyetlerini sona erdirdiğini bildirdi. Ancak, borsanın ayrılma kararından önce gelen Wells bildirimiyle ilgili iddialar pazar gününe kadar kamuoyuna açıklanmamıştı.

SEC’nin Bittrex borsasına açtığı bu davanın dosyasında bazı altcoin’lerin de yatırım sözleşmesi statüsünde kabul edilmesi de dikkat çekti. Dosyada; ALGO, OMG, DASH ve TKN gibi kripto paraların kuruma kayıt yapılmadan, yatırım sözleşmesi olarak işleme açıldığı belirtildi. Bu eylemle SEC’nin kripto para işletmelerine yönelik gözetimini genişlettiği daha da hissedilir oldu.

Bu arada, kayıtsız şekilde kripto platformu işlettiği, broker’lık ve takas hizmetleri verdiği iddialarıyla açılan dava sadece Bittrex’e değil aynı zamanda eski CEO’su Bill Shihara’ya da açıldı.

Bu son dakika gelişmesinin ardından 30 bin doların üzerinde seyreden Bitcoin, 29 bin 300 dolara kadar indi. Ether ise 2 bin 136 dolardan 2 bin 70 dolar seviyesine düştü.

Enflasyon endişeleri arttı, yatırımcıların risk iştahı azaldı

Bununla birlikte, ABD Federal Rezerv (FED) Üyesi Christopher Waller’ın cuma günü yaptığı açıklamalar da piyasalarda fazlasıyla etkili oldu. Waller, yaşam maliyetlerindeki yükselişi dizginlemek için faiz oranlarının beklentilerden daha fazla artırılabileceğini belirtti. Bu, piyasalarda enflasyon endişelerini artırdı ve yatırımcıların risk iştahını azalttı. Kripto para piyasaları da bu açıklamaların etkisiyle dalgalanma yaşadı.

Kripto yatırımcıları banka raporlarını izliyor

Son olarak, bankaların kazanç raporlarını takip eden kripto para yatırımcıları, piyasanın genel durumu ve gelecekteki bir resesyon olasılığına istinaden sektöre karşı mesafeli duruyor. Bankaların finansal performansı, genellikle kripto para piyasalarını etkileyebilecek önemli bir faktör olarak kabul ediliyor.

Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasalarında düşüş eğiliminin yaşandığı görülüyor. Ancak, kripto paraların volatil doğası ve piyasa koşullarının hızla değişebilmesi nedeniyle, gelecekteki gelişmelerin piyasalarda yeni bir yöne doğru ilerleyebileceği biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl