Bitcoin neden düşüyor? Fed kararı öncesi 19 bin $ altı görüldü

Bitcoin, haftanın ilk çalışma gününe büyük düşüşle başladı. Bu gece saatlerinde sert şekilde geri çekilen Bitcoin 19 bin doların altına indi. Merge geçişini sorunsuz tamamlayan Ethereum da düşüşe eşlik etti. En büyük ikinci kripto para 1300 doların altında seyrediyor...

Kripto para piyasası haftaya büyük düşüş hareketleriyle başladı. Bitcoin 19 bin dolar, Ethereum ise 1300 dolar altına indi. Altcoin’lerdeki erimeler ise çok daha sert oldu. Sadece 1 hafta önce 22 bin 500 dolara çıkan ve yeniden dönüş sinyalleri veren Bitcoin bugün itibariyle daha keskin bir düşüş yaptı ve günün en düşük seviyesi olarak 18 bin 650 doları gördü.

Fed kararı merakla bekleniyor: 75 mi, 100 baz puan mı?

Öte yandan bu hafta dünya ekonomisini de yakından ilgilendiren bir karar alınacak. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını Çarşamba günü açıklayacak. Karar sonrası Fed başkanı Jerome Powell konuşacak. Bu konuşma Uzmancoin Youtube kanalından Türkçe simültane tercümeyle canlı olarak yayınlanacak. Fed’in en az 75 baz puan faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor ancak uzmanlar 100 baz puanın da masada olduğunu belirtiyorlar. Fed yetkilileri ve başkan Jerome Powell daha önce yaptıkları birçok açıklamada da, enfşasyonu düşürmek için gerekli olan tüm faiz artırımlarını uygun şekilde yapacaklarını belirtmişlerdi.

Enflasyon düştü ama yetmedi

Hatırlanacağı üzere ABD’de TÜFE verileri Ağustos ayı için yıllık %8.3 gelmişti. Ancak beklentiler %8.1’di. Dolayısıyla rakam beklenenden yüksekti. Bu durum Fed’in 100 baz puanlık faiz artışına da gidebileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor. CME Group’un sitesindeki Fed faiz artırım oranları ihtimallerinde 100 baz puan artışın oranı %20 olarak görülüyor. Dolayısıyla bu ihtimal hala çok düşük… Eğer Fed 100 baz puanlık artışa giderse bu adım son 40 yılın en yüksek faiz artırımı olacak.

Resesyon geliyor mu?

Birçok uzman ise önümüzdeki aylarda ABD başta olmak üzere dünyanın derin bir durgunluk dönemine gireceğini ve ağır bir ekonomik kriz olbileceğini belirtiyor. Bazı uzmanlar ise ABD’nin şu anda zaten bir resesyon içinde olduğunu belirtiyorlar. Özellikle Avrupa’yı vuran enerji krizi ve Rusya-Ukrayna savaşı konularında da, savaşın başlamasından aylar geçmesine rağmen olumlu gelişmeler henüz yaşanmıyor.

Bitcoin son olarak 10 Kasım 2021’de 69 bin dolarlık fiyat ile tüm zamanların rekorunu kırmış ancak daha sonra Fed’in para sıkılaştırma politikasını açıklamasıyla sert bir düşüş hareketine girmişti.

En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 18 bin 800 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl