Bitcoin neden düşüyor? Sebep 16 bin dolardan verilen satış emri mi?

Geçtiğimiz günlerde 31 bin dolar seviyesini aşan daha sonra ise geri çekilen Bitcoin, bu sabah saatlerinde sadece 15 dakikalık süre içerisinde 30 bin doların altına indi. Sert düşüşünü bu seviyede de sürdüren en büyük kripto para, 29 bin doları gördü.

Bitcoin çarşamba gününe düşüşlerle başladı. En büyük kripto para yaklaşık 15 dakikalık süre içerisinde önce 30 bin doların altına, daha sonra ise 29 bin dolara düştü.

16 bin dolardan verilen 460 milyon dolarlık satış emri…

Bitcoin’in sert düşüşü, Ethereum’un da 2000 dolar seviyesine gerilemesine neden oldu. Altcoin’ler de iki büyük kripto paraya ayak uydurdular ve daha sert düşüşler yaşadılar.

Düşüşlerle ilgili net bir sebep ortaya konulamazken, Twitter’da 70 binden fazla takipçisi olan @52kskew hesabı ise ilginç bir iddia ortaya attı. Hesap, Binance’te spot işlemlerde 16 bin dolardan bir satış işlemi yapıldığını ve bunun değerinin de 460 milyon dolardan fazla olduğunu belirtti. Kullanıcı, “Bu çok ilginç bir satış” yorumunu yaptı.

Bazı hesaplar ise ABD devletinin, geçtiğimiz ay açıkladığı Bitcoin satışlarına başlamış olabileceğini iddia ettiler ancak şu ana kadar konuyla ilgili yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor.

Kripto hisseleri de düşüşte

Bitcoin’deki düşüşler madencilik şirketlerinin hisselerini de negatife çekti. Piyasa öncesi işlemlerde en büyük Bitcon madencilik şirketlerinden RIOT %4.1, Marathon Digital %4.8 ve Bit Digital ise %8.5’luk düşüş yaşadılar. Coinbase borsasının hisseleri de %2.8 düştü.

İngiltere enflasyon verileri %10’un üzerinde geldi

Sert düşüşlerin İngiltere’deki enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Ülkede enflasyon beklenmedik şekilde yüzde 10’un üzerinde (%10.1) geldi. Uzmanlar bu durumun İngiltere Merkez Bankası’nın açıkladığından daha büyük bir ekonomik kriz yaratabileceğini belirtiyor. Şubat ayında %10.4 olarak açıklanan enflasyon verisinin daha fazla düşmesi bekleniyordu. İngiltere, bu verilerle şu anda Avrupa’nın en yüksek enflasyonuna sahip ülke oldu.

Öte yandan anlık seviyedeki düşüşler, birçok uzun pozisyonunun da tasfiye olmasına neden oldu. Tasfiye olan pozisyonların %98’lik kısmı “long”tu.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 29.200 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl