Bitcoin neden yükseliyor? 20 bin 800 dolar görüldü

Son günlerde 19 bin dolar seviyesinin altına düşen Bitcoin Cuma sabahına güçlü bir yükselişle başladı ve 20 bin 800 dolara kadar çıktı.

Bitcoin Cuma sabahına çok güçlü bir artışla başladı ve 20 bin 800 dolar seviyelerine kadar çıkmayı başardı. En büyük kripto para 7 Eylül günü düştüğü 19 bin dolar fiyatından bu yana kısa kısa yükselişler gösteriyordu. Uzmanlar 21 bin 110 dolar civarında önemli bir direnç olduğunu belirtirken, bu bölgenin de yukarı yönlü kırılması ve haftalık kapanışın yapılması konusunun önemine vurgu yapıyorlar.

Fed ve Beyaz Saray açıklamalarına rağmen…

Bitcoin’deki yükselişin dün yapılan birçok olumsuz açıklamadan sonra gelmesi de önemli… Beyaz Saray’ın kripto para madenciliğinin, ABD’nin iklim değişikliğine karşı verdiği mücadeleye engel olduğu yönündeki raporu dünün en önemli haberlerinden biriydi. Kripto para madenciliği denince akla tabii ki Bitcoin geliyor. Her ne kadar 20 binden fazla kripto para ve token olsa da, Bitcoin PoW sistemiyle çalışan ve madenciliği en çok yapılan kripto para konumunda… Raporun Ethereum’da madenciliğin sona ereceği Merge güncellemesinden bir hafta kadar önce yayımlanması da dikkat çekiyor.

Bitcoin’in yükselişinin önemini gösteren bir başka açıklama ise dün Fed başkanı Jerome Powell’dan gelmişti. powell, faiz artırımlarıyla ilgili olarak hiçbir geri adım atmayacaklarını ve enflasyonu düşürmek için ne kadar gerekiyorsa o kadar faiz artıracaklarını söylemişti. Bu şahin açıklamalara rağmen Bitcoin’in Cuma sabahına yükselerek başlaması gözlerden kaçmıyor.

Rahatlama rallisi mi, yükseliş başlangıcı mı?

Tabii ki bu yükselişle ilgili en ço sorulan sorulardan bir tanesi, belki de en önemlisi, bunun bir büyük bir yükseliş hareketinin başlangıcı olup olmadığı… Özellikle Bitcoin’in Ağustos ayında 25 bin dolar seviyelerine kadar çıkması ve Eylül başında 19 bin dolara kadar düşmesi hala akıllarda… Dolayısıyla bu tür hareketler güçlü şekilde desteklenmediği sürece yatırımcılar tarafından soru işaretleriyle karşılanıyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 20 bin 660 dolar seviyesinde işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl