Bitcoin neden yükseliyor? 26.500 dolar aşıldı 17 Mart 2023

Bitcoin ABD'deki bankacılık krizinde yaşanan gelişmeler ışığında bugün itibarıyla yeniden yükselmeye başladı. Özellikle büyük bankaların devreye girerek First Republic Bank için 30 milyar dolarlık yardım paketi açıklamaları ve Fed bilançosundaki yükseliş, değerlenmede pay sahibi olabilir.

bitcoin

11 büyük ABD bankasının, zor durumdaki First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat sağlamayı kabul etmeleri dün gecenin en önemli haberlerinden biri olurken, kripto para piyasaları ise yaşanan gelişmelere olumlu karşılık verdi.

Enflasyon gününe geri döndü

Bitcoin son olarak 3 gün önce, ABD’de enflasyon rakamlarının açıklandığı gün yeniden bu seviyeye gelmişti. %6.4’lük enflasyonun şubat ayında %6’ya inmesi yatırımcılar tarafından olumlu bir gelime olarak karşılanmıştı. Ancak bankacılık sektöründeki krizin Avrupa’ya sıçraması ve başta Credit Suisse olmak üzere bazı Avrupa bankalarının yaşadığı zorluklar, fiyatın yeniden 23 bin dolar seviyelerine inmesine sebep olmuştu

Fed belirleyici olacak

Bitcoin fiyatı için en belirleyici olacak zaman ise gelecek hafta 21-22 Mart günlerinde yapılacak olan FOMC toplantısı… Bu toplantının ardından kurumun faiz kararı açıklanacak ve Fed başkanı Powell soruları cevaplandıracak. Powell’ın sözleri Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların gidişatı açısından belirleyici olacak. Uzmanlar Fed’in 25 baz puanlık faiz artırmasını beklerken, artırım olmaması ihtimali de az değil.

Özellikle ABD piyasalarının likidite ihtiyacı ve bankaların içinde bulunduğu zor durum, Fed’in para sıkılaştırma politikasını beklenenden erken sonlandırmasına neden olabilir. Bu durum ise Bitcoin, altın ve gümüş gibi birçok arzı sınırlı varlığa olan yatırımları ciddi şekilde artırabilir.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin. dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl