Bitcoin neden yükseliyor? 30 bin doların devamı gelecek mi?

2023'e iyi başlayan ve mart ayındaki bankacılık kriziyle daha sert bir yükseliş gösteren Bitcoin, dün akşam saatlerinde de aylar sonra 30 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Özellikle Fed'in 3 Mayıs günü alacağı karar ve ABD ekonomisinin durumu, Bitcoin fiyatının orta vadedeki yönünü belirleyecek.

Bitcoin geçtiğimiz senenin haziran ayından bu yana ilk kez 30 bin dolar seviyesine ulaştı ve önemli bir psikolojik engeli de geride bıraktı. Bankacılık krizi korkuları ve Fed’in artık faiz artırımlarında sona geldiği düşüncesiyle birlikte 2023’ün başından bu yana yükselişini sağlam adımlarla sürdüren Bitcoin, sene başından beri %70’ten fazla değer kazandı.

En büyük kripto paranın 24 saatlik yükselişi de yüzde 7’yi aşarken, toplam kripto para piyasası da 1.29 trilyon dolara ulaşarak yılın rekorunu kırdı.

Fed ne yapacak? Enflasyon nasıl gelecek?

Bilindiği üzere Bitcoin’in rallisine devam edip etmeyeceği, yüzde 100 şekilde olmasa da, Fed’in alacağı faiz kararına bağlı… ABD Merkez Bankası 3 Mayıs günü, faiz kararını verecek. Uzmanlar 25 baz puanlık bir artış ya da bir duraksama beklentisi içindeler. Özellikle mart ayında yaşanan bankacılık krizi, sürekli olarak faiz yükseltmek isteyen Fed’in bir nevi elini kolunu bağlamıştı. Fed’in 3 Mayıs kararında, yarın açıklanacak olan mart ayı enflasyon verileri de belirleyici olacak. Son enflasyon verisi %6 olarak açıklanırken, yarın için beklenti ise %5.2 seviyesinde…

Altcoin’lerde fazla hareket yok

Bitcoin’in sert yükselişi ise altcoin’lere çok fazla yansımış gözükmüyor. Bankacılık krizi esnasında da Bitcoin, hem hisse senetlerinden hem de altcoin’lerden ciddi şekilde ayrışmıştı. Dolar paritesinde birçok altcoin, Bitcoin’in yükselişine eşlik edemezken, BTC paritesinde ise ciddi düşüşler yaşanmaya devam etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl