Bitcoin’in yükseliş sebebi belli oldu: ABD’den beklenmedik haber

Bitcoin, ABD'den gelen haberle birlikte 70 bin doların üzerine çıktı. Ether başta olmak üzere bazı kripto paralarda daha sert yükselişler var.

Kripto paralar, akşam saatlerinde sert yükselişler yaşıyor. Bir numaralı kripto para Bitcoin, uzun zaman sonra 70 bin doları da geride bıraktı. Yükseliş bu kez Ethereum kaynaklıydı.

Bitcoin neden yükseliyor?

Kripto paralar için kritik bir haftada ABD’deki Ethereum ETF (borsa yatırım fonu) başvurularına ilişkin karar bekleniyordu. 23 Mayıs’a kadar açıklanacağı öngörülen kararda beklenti, başvuruların reddedileceği yönündeydi. İşler bu akşam itibari ile tamamen değişti.

Bloomberg ETF analistleri, daha önce yüzde 25 olarak açıkladıkları onay ihtimalini, son gelişmeler üzerine, yüzde 75 olarak revize ettiklerini duyurdular. Bu duyuru, Ethereum’da dakikalar içinde yüzde 10’dan fazla artış getirdi. Bitcoin de olumlu havadan payına düşeni aldı ve 70 bin doların üzerine çıktı.

ETF analistlerinden Eric Balchunas, kişisel X hesabından yaptığı açıklamada, “James ve ben spot Ether ETF onayına dair ihtimal tahminimizi yüzde 25’ten yüzde 75’e çıkarıyoruz. Bugün öğleden sonra SEC’nin bu konuda 180 derece çark edebileceğine dair bilgiler aldık.” ifadelerini kullandı. Olumlu yönde büyük yankı uyandıran haber, yatırımcıları alıma yönlendirdi.

Bloomberg analistleri, Bitcoin ETF başvurularına ilişkin yaptıkları doğru tahminlerle biliniyor. SEC’nin en geç perşembe günü kesin kararını açıklaması gerekiyor.

Bitcoin, TSİ 23.25’te 69 bin 600 dolardan işlem görüyor. Ether ise 3 bin 400 doların üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl