Bitcoin neden yükseliyor? Altında düşüş var

ABD'de tarım dışı istihdam verileri beklenenin üzerinde gelirken uzmanlar bu durumun, fazladan bir faiz artırımına daha yol açabileceğini söylüyorlar. Buna rağmen Bitcoin'deki yükseliş dikkat çekerken, dün 2060 dolara kadar ulaşan altın ise yine 2000 dolara geri çekildi.

Bitcoin, ABD tarım dışı istihdam verileri beklenenden yüksek gelmesine rağmen artıyor. 185 bin olarak beklenen rakam 253 bin gelince uzmanlar fazladan bir faiz artırımı daha beklemeye başladı.

Bu beklenti piyasalara da yansıdı ve birkaç gündür ciddi bir yükseliş gösteren altın ile gümüşte önemli düşüşler geldi. 26 doların üzerine çıkmayı başaran gümüş 25 dolara inerken, asıl düşüş ise altında geldi. Dün 2067 dolara kadar çıkan sarı metal 2000 dolara indi.

Bitcoin, tarım dışı istihdam dinlemedi!

Fed’in faiz artırım kararından sonra bugüne kadar ne düşen ne de yükselen Bitcoin, ABD tarım dışı istihdam verilerinin ardından ise beklenmedik şekilde yükseldi. Fed’in “ekonomiyi soğutma” çalışmalarının başarısız olduğuna ve bir faiz artışı daha gelebileceğine yönelik değerlendirmeler ve piyasa havasına rağmen en büyük kripto para yükseldi ve 29.500 dolar sınırına dayandı.

Bitcoin’deki yükselişin benzerinin hisse senetlerinde de görülmesi dikkat çekti. Nasdaq, haberin yazıldığı dakikalar itibarıyla %2, Microstrategy %2.6 yükselirken, Coinbase de sert çıktı. Dün beklentilerin üzerinde gelir açıklayan borsanın COIN hissesi 56 doların (%14) üzerine çıkmayı başardı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl