Bitcoin, sert yükseliş sonrası nereye gidiyor? 3 başarılı analiste sorduk

Bitcoin bugün neredeyse 11 bin dolara çıktı. Kripto paranın bundan sonraki hamlesi nasıl olabilir ve bu hareket ne şekilde yorumlanmalı?

bitcoin

Dün, yaklaşık iki ay sonra ilk defa 10 bin doları gören Bitcoin, yukarı yönlü trendini bugün de devam ettirdi.

Lider kripto para, TSİ 20.00 sularında 10 bin 956 dolara kadar yükseldi. Fiyat, haberin yayına girdiği dakikalarda ise 10 bin 810 dolar.

Bitcoin’in sıradaki gidişatı nasıl olabilir ve bu çarpıcı fiyat hareketi nasıl yorumlanmalı? Kripto paraları yakından takip eden başarılı analistlerden birkaçına bu soruları yönelttik.

“Hacimli yükseliş devam ediyor, onay gelmeden satış yapılmamalı”

Twitter’da @TraderFinanceTR olarak bilinen teknik analist Mert Bozkurt’un yorumu şöyleydi:

“Daha önce belirttiğimiz çift dip ve 2618 stratejisi yükseliş ile birlikte tüm hedeflerini aldı. Günlükte Yükselen Takoz formasyonu artık Ending Channel formasyonuna evrildi. Yükseliş devam eder ise 11 bin 306 seviyesinde Bearish Harmonik CRAB Pattern oluşumu tamamlanacak. Ancak sert ve hacimli yükseliş devam ettiği için onay gelmeden satış yapılmamalı. Günlükteki Ending Channel Formasyonun zirvesi de takip edilmeli.”

“İlk direnç 11 bin dolar”

Icrypex Hazine Uzmanı Helin Çelik ise Bitcoin’in karşılaşacağı ilk direnç olarak 11 bin doları işaret etti. Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

“Kovid-19’da ikinci dalga söylemleri, ABD’de vaka sayısının rekor seviyelere ulaşması, Avrupa’da yeni teşvik paketlerinin konuşulması, enflasyonda artış beklentisi yatırımcıyı Mart 2020 sürecinde olduğu gibi sınırlı varlıklara itti. Finansal piyasalara olan güven endeksindeki artışla birlikte altın, gümüş ve kripto paralarda hareketliliğe neden oldu. Bu esnada, Kripto paralarda ethereum 2.0 güncellemesi ve DeFi projeleriyle başlayan ivmelenme, BTC dominansındaki artışla birlikte gün itibari ile Bitcoin’in daha önce test edip çekildiği kritik 10 bin 370 direncini kırması için önayak oldu. Yaşadığımız süreç içerisinde kripto paraların geldiği nokta, dijital dönüşümün atılımları yatırımcıyı cezbetti. Böylelikle, özellikle kripto paralara başta çekimser tavır sergileyen ülkelerin dahi kripto paralar hakkında olumlu adımlar attığını görüyoruz. Pandemi sürecinde İsviçre’de bulunan bazı bankaların Bitcoin varlık yönetiminden kaynaklı karını katladığı biliniyor. Bu olgunun ardından ABD’deki bankaların kripto paralarla ilgili olumlu adım atması ve peşi sıra Rusya’dan pozitif adımların gelmesi de yukarı yönlü hareketliliği tetikleyici atılım olarak karşımıza çıkıyor.

Teknik görünüme baktığımız zaman tüm bu veriler ışığında 11000-11300-12000-12341 dirençlerinin takip edilebileceği düşünülmektedir. Olası bir satış baskısında 10 bin 627, 10 bin 491 ve 10 bin 370 desteklerinin yakından izlenmesinde fayda görülüyor. Yatırımcının 10370-10000 bant aralığına dikkat etmesinde yarar var.”

“3 yıllık düşen trend kırıldı, Bitcoin’in önü artık açık”

Son olarak analist ve portföy yöneticisi Erhan Ünal, Bitcoin’in bundan sonrası için önünün açık olduğunu ve 20 bin dolara yılın sonunda ya da 2021’in başlarında ulaşılacağını düşündüğünü aktardı. Ünal şöyle dedi:

“Bitcoin’de olan 3 yıllık düşüş kırılımı gerçekleşti. 11 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. 16 Mart tarihinde 5 bin dolar seviyesinde iken 20 bin dolar hedefimi paylaşmıştım. Bundan sonrası için önümüz açık. 20 bin dolar seviyesine yıl sonu veya 2021 başlarında ulaşacağımızı düşünüyorum. ABD vadeli işlemler piyasası CME’de hafta açılışında bir boşluk oluştu. Bunu kapatmak için geri dönme ihtimali var veya kırılım sonrası tekrar test için ama orta vadede önümüz açık.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl