New York Başsavcılığı, borsalarla ilgili soruşturmasını tamamladı

New York Başsavcılığı, Nisan ayında başlattığı kripto para borsalarıyla ilgili soruşturmasını tamamladı. Sonuçlar borsalar açısından parlak görünmüyor.

New York Başsavcılık Ofisi, kripto para ticaret platformları hakkında bir rapor yayınladı. Rapordaki bulgular, kripto para borsaları için pek parlak değil. Raporda birçok kripto para borsasının piyasa manipülasyonuna karşı savunmasız olduğu bildirildi.

Daha önce bildirdiğimiz gibi New York Başsavcılık Ofisi, Nisan ayında aralarında Coinbase, Kraken, Bitfinex, Bittrex ve Binance gibi önde gelen borsaların da bulunduğu 13 borsa hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık, borsaların soruşturmaya gönüllü katılımını isterken bazı borsalar bunu reddetmişti.

Bugün soruşturmanın tamamlandığı bildirilerek hazırlanan rapor yayınlandı. Henüz birkaç saat önce yayınlanan raporda piyasa manipülasyonunun izlenmesi ve önlenmesi için yöntemler de dahil olmak üzere çeşitli konularda bir dizi probleme dikkat çekildi. Platformların operasyonlarında, iç kontrollerinde ve tüketici varlıklarını korumaya yönelik önlemlerde önemli ölçüde farklılık gösterdiğinin, pek çok borsanın dürüstlük, hakkaniyet ve güvenliği sağlamak için gereken politika ve prosedürlerden yoksun olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Ayrıca birçok kripto para borsasının henüz kötü niyetli ticareti izlemek ve durdurmak için ciddi çabalar sarf etmediği, az sayıda platformun etkinliklerinde botların ya da otomatik algoritmik işlemlerin işleyişini ciddi ölçüde kısıtladığı ya da izlediği kaydedildi. Bunun aksine birçok borsanın profesyonel, otomatik trader’lara hitap ettiği, sıradan müşterileri dezavantajlı durumda bıraktığı belirtildi.

Raporda borsaların müşteri fonları için sınırlı bir koruma sağladığı da ifade edildi. Bu konuda dijital varlıkların denetlenmesi için genel olarak kabul edilen yöntemlerin mevcut olmadığı ve ticaret platformlarının elinde oldukları öne sürülen dijital parayı bağımsız bir şekilde denetlemek için tutarlı ve şeffaf bir yaklaşımdan yoksun oldukları yazıldı.

Ek olarak bir hack ya da yetkilendirilmemiş transfer işlemi konusunda müşterilerin yüksek düzeyde korunmasız oldukları kaydedildi.

Coinbase’in hacminin yüzde 20’sinin sahte olduğu belirtilirken Binance, Gate.io ve Kraken’in de muhtemelen New York’ta yasa dışı bir şekilde faaliyet göstermeleri nedeniyle New York Finansal Hizmetler Departmanı’na sevk edildiği aktarıldı.

Rapor, Bitcoin’de küçük bir geri çekilme yarattı

Bu arada rapor yayınlanmadan dakikalar önce 6,380 dolardan alınıp satılan Bitcoin, raporun ortaya çıkmasıyla 6,315 dolara geriledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl