NFT’ler eski coşkusundan uzak olsa da Bitcoin tabanlı Ordinals protokolüne dayalı NFT koleksiyonlarına olan ilgi haftalar süren durgunluğun ardından yeniden canlandı. Ethereum NFT piyasasındaki hacim düşerken Bitcoin NFT piyasasındaki artan faaliyet dikkat çekti.

Veri analizi platformu Dune Analytics tarafından bildirildiği üzere, nispeten küçük ama hızla büyüyen Bitcoin NFT piyasasındaki ‘inscription’ adı verilen yeni yazıtların grafiği yükseliyor.

23 Nisan’da günlük 200 bine yakın Bitcoin NFT’si oluşturuldu ve toplam rakam 1.7 milyonu geçti.

Ordinal NFT’ler, Bitcoin’in ana ağındaki ‘inscription’ adı verilen ve sadece Bitcoin’e özgü dijital eserlerin kullanıma sunulmasıyla oluşturulmuştu. Ocak ayında Bitcoin geliştiricisi ve yazılım mühendisi Casey Rodarmor, Bitcoin ağı üzerinde NFT oluşturmaya imkân veren Ordinals protokolünü yayına almıştı. Oluşturulan NFT’ler ise ‘yazıt’ olarak adlandırıldı.

Şu ana kadar 1.7 milyondan fazla ‘yazıt’ basılırken madencilere 5 milyon doların üzerinde ücret ödendi.

Ethereum NFT piyasasındaki hacim azalıyor

Görünüşe göre Ethereum NFT piyasasındaki hacim, Bitcoin Ordinals’daki alım satım faaliyeti artarken azalıyor. Dune Analytics’e göre aslında çökmek üzere gibi görünüyor.

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir NFT pazar yeri olan Blur’daki işlem hacmine karşı token teşvikleri, Ethereum NFT piyasası için bu yılın güçlü başlangıcını desteklemeye yardımcı oldu. Token talebi için son tarih olan 1 Mayıs yaklaştıkça, çok sayıda trader Blur’dan ayrılıyor.

Pazarın işlem hacmi 22 Şubat’taki en yüksek seviyesinden yüzde 90 düşerek dün 6 bin 509 Ether’e geriledi. Bu arada OpenSea yaklaşık 3 bin Ether’lik satış elde ettiğini bildirdi.

NFT planlarını rafa kaldıran şirketler piyasayı etkiledi

Ethereum NFT piyasası, NFT planlarını kısıtlayan veya terk eden bir dizi büyük şirketten de etkilendi. En dikkat çekici değişiklik, Meta’nın Instagram’ı NFT’lerle entegre etme çabalarından vazgeçmiş olması. Bu arada, bu ay yeni bir Bitcoin NFT kategorisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, ortaya çıkan rekabet etrafındaki heyecan da artıyor.

İçinde bulunduğumuz yılın başından itibaren Bitcoin’in değeri yüzde 60 artarken, Ether yüzde 48’lik bir yükseliş yaşadı. NASDAQ endeksi ise yüzde 16 oranında bir artış kaydetti. Bu arada, Ethereum NFT piyasasının alım satım faaliyetlerinde bir düşüş yaşadığı ve trader’ların büyük kayıplarla piyasadan çıktığı görülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl