Nihat Zeybekçi: Açıklamalarımızdan sonra Bitcoin yüzde 50 düştü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili negatif tutumunu sürdürüyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili negatif tutumunu sürdürüyor.

Sıklıkla Bitcoin konusunda açıklamalarda bulunan Zeybekçi, son olarak Merkezefendi Belediyesi tarafından yaptırılan Bereketler Toplantı ve Sergi Salonu’nun açılış töreninde konuştu.

Bakan Zeybekçi şunları söyledi:

‘Varlığı bir temele, değere dayanmıyor’

“Bitcoin’in varlığı tabii ki bir temele, değere dayanmıyor, arkasında da bir devlet, kurum veya muhatap anlamında kimse yok. Sadece bilgi işleme ve bilgi saklama mantığı üzerine bina edilmiş bir değer üretme olarak yola çıkan bir şeydi.”

‘Açıklamalarımızdan sonra yüzde 50’den fazla değer kaybetmiş durumda’

“İlk andan itibaren biz bunun varlığına ve değer kazanmasındaki gerekçesizliğe, tabansızlığa dikkat ederek demiştik ki ‘Global saadet zinciri izlenimi veriyor.’ Buna karşı vatandaşlarımızı uyarmıştık. Dünya da bu konuda tereddütlerini dile getirdi. Bizim mesafeli yaklaşım ve açıklamalarımızdan sonra şu anda yüzde 50’den fazla değer kaybetmiş durumda.”

‘Sakın böyle bir tuzağa düşmesinler’

“Vatandaşlarımızı tekrar uyarıyoruz. Şunu unutmasınlar, ‘Tamahkarla sahtekar birbirini en hızlı bulan ikilidir.’ derler eskiler. Sakın böyle bir tuzağa düşmesinler, buna dikkat etsinler ama dünyanın şöyle bir arayışı da var tabii ki. Dünyada insanların, ekonomilerin rezerv para talebi ve arayışında olduğu da bir gerçektir. Dünya bunu bir şekilde karşılayacak ama bu kripto paralarla değil.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl