Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Nijerya’da Bitcoin alım satımı yasaya bağlanıyor

Bitcoin benimsemesi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Nijerya'da kripto paraların alım satımı regüle ediliyor.

bitcoin

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcıların korunmasını ve işlemlerin şeffaflığını sağlamak için dijital paraları regüle edeceğini açıkladı.

Nijerya’nın başkenti Abuja merkezli regülasyon kurumu konuyla ilgili olarak, “Regülasyonların amacı teknolojinin önüne geçmek ya da yeniliği engellemek değil, tamamen etik uygulamalar için standartlar oluşturmaktır. Yatırımlar, menkul kıymet işlemleri olarak nitelendirildiğinde regülasyon kaçınılmazdır” açıklamasını yaptı.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce 2018’de Nijerya’da kripto para birimleri yasal tanım içine alınmıyordu ve başta Bitcoin olmak üzere Ripple, Monero, Litecoin, Dogecoin, Onecoin gibi varlıklar da para olarak kabul edilmiyordu.

Nijerya SEC, şu anda ise bu kripto paraları değiştirilebilir menkul kıymet olarak gördüğünü belirtiyor ve “Sanal dijital paraları çıkaranlar ya da onlara sponsor olanlar regülasyonlara tâbi olmalıdır” açıklamasını yapıyor.

Lagos’taki Afrinvest firması yöneticisi Ayodeji Ebo konuyla ilgili, “Kripto para işlemleri zaten şu anda da yapılıyor. Yatırımcılar alternatif varlıklara ulaşmanın bir başka yolunu bulmuş durumdalar ve regülasyonlar ne kadar erken gelirse ekonomi o kadar az zarar görür.” yorumunda bulundu.

Nijerya’nın geçtiğimiz günlerde Chainalysis tarafından kripto para benimsemesi açısından dünyanın sekizinci ülkesi olduğu açıklanmıştı. Birinci sırayı Ukrayna alırken onu Rusya ve Venezuela takip ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl