Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Nijeryalı senatörden itiraf: Bitcoin, paramızı tamamen değersiz hâle getirdi

nijerya-bitcoin

Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Nijerya’da kripto para tartışması başladı. Sahip olduğu petrol rezervlerine karşın bu zenginliği belirli bir zümre dışında, halka yansıtamayan ve çok ciddi yoksulluğun yaşandığı ülkenin para birimi artık tüm değerini kaybederken Bitcoin benimsenmesi ise her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz hafta Nijerya Merkez Bankası’nın kripto paralar konusunda bankalara getirdiği yasaklara Nijerya Senatosu’nun bazı üyeleri tepki gösterdi ve karşı çıktı.

Dün yapılan genel kurulda habere tepki gösteren senatörlerden Sani Musa, yasaklamanın herhangi bir işe yaramayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu teknolojiyi engelleyemeyiz”

“Kripto paralar artık küresel işlem yapabileceğiniz ve kimin sahip olduğunu göremediğiniz teknolojiyle çalışan varlıklar. Bu teknoloji o kadar güçlü ki, bizim yasaklarımız bunu engellemek için yeterli olamaz. Bitcoin bizim kendi paramız olan naira’yı tamamen değersiz ve kullanışsız hale getirmiştir. Ekonomimiz güçsüz ise ve kripto paraları da regüle edemiyorsak, 7 sene sonra nasıl bir ülke oluruz tahmin bile edemiyorum”

Senatör Musa’ya göre; ülkenin dış borcunun artmasındaki en büyük etken on yıllardır ülkede uygulanan kötü ekonomik politikalar ve yolsuzluklar. Bu sebeplerden ötürü naira’nın değeri her geçen gün düşerken ülkedeki Bitcoin benimsenmesi ise hızla artıyor. Nijerya Merkez Bankası’nın tartışılan ekonomi politikaları bu durumun yayılmasına sebep oluyor.

Bir başka senatör Biodun Olujimi de kripto paraları kendilerinin yaratmadığını, bu yüzden kendilerinin yok etmesinin imkansız olduğunu belirtirken bu teknolojiden yararlanılması gerektiğini vurguladı.

Bankalardan “Hesabınızı kapatın” mesajı

Öte yandan merkez bankasının aldığı bu yasakla ilgili, geçmişte kripto paralarla ilgili işlem yapan müşterilere bankalar tarafından “hesabınızı kapatın” bildirimlerinin gelmeye başladığı belirtiliyor.

Kripto para platformlarının ise merkez bankasının bu yasaklarına karşın müşterilerini ‘kişiden kişiye sistem’ olan kanallara yönlendirdiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl