Bitcoin yeniden 62 bin dolar altında: 2022’den bu yana en kötü aylık performans olabilir

Dün sabah saatlerinde 62 bin doların altına inen ancak daha sonra toparlayan Bitcoin, bugün öğle saatlerinde yeniden bu bölgeye düştü. Nisan kapanışına 48 saatten az süre kala en büyük kripto para, 2022 yılındaki sert ayı sezonundan sonra aylık bazda en çok kayıp yaşadığı 30 günü görmek üzere…

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) yarınki faiz kararı piyasalar tarafından merakla beklenirken, Bitcoin ise yeniden 62 bin doların altına düştü. Mart ayındaki 73 bin dolarlık zirveyi görmesinin ardından düşüşe geçen ve sert hareketleriyle özellikle kaldıraçlı işlem yapanları zor durumda bırakan Bitcoin, aylık kapanışta da 2022 yılına yaklaştı.

Ayı sezonu seviyesinde kapanış

Yarın gece saatlerinde aylık kapanışını yapacak olan en büyük kripto para, eğer bu seviyesinden yükselemezse, %12’nin üzerinde bir nisan kapanışı yapmış olacak. Bu seviyedeki aylık düşüş, 2022 yılından bu yana görülmemişti. Yaşanan ayı sezonunun en sert dönemlerinin görüldüğü 2022’de Terra LUNA ve FTX çöküşleri gibi tarihi olaylar, kripto para fiyatlarını da ciddi seviyelerde düşürmüştü.

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi 2022’de Terra LUNA çöküşünün görüldüğü mayıs ayında -%37 ve FTX’in iflasından sonraki ay olan aralıkta da -%18’lik kapanışlar görülmüştü.

Öte yandan Bitcoin ağustostan bu yana hiçbir ayı negatif oranla kapamamıştı.

210 milyon dolar tasfiye oldu

Bitcoin’deki sert düşüş, kaldıraçlı işlemlerde 210 milyon dolarlık kripto pozisyonunun tasfiye olmasına neden oldu. Bunların 150 milyon doları uzun, 60 milyon doları ise kısa pozisyonlardı. Sadece Bitcoin’deki likidasyon seviyesi de (24 saat) 60 milyon dolar oldu.

Kaynak: Coinglass

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl