Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Norveç’in en büyük şirketlerinden Aker, Bitcoin satın aldı

bitcoin-btc

Norveç merkezli bir balıkçılık, inşaat ve mühendislik firması olan, aynı zamanda ciroya göre ülkenin en büyük 10. şirketi konumunda bulunan Aker ASA, Bitcoin’e yatırım yapma kararı aldı. Şirket, Bitcoin ekosistemindeki firmalar ile projelere yatırım yapan ve tüm likit yatırım varlıklarını Bitcoin’de tutacak olan Seetee AS adında bir firma açtı. Şirketin başlangıç sermayesi ise 500 milyon Norveç kronu yanı yaklaşık 60 milyon dolar… Seetee, likit varlıklarını Bitcoin’de tutacağı için bu da şirketin bu meblağ kadar Bitcoin aldığı anlamına geliyor.

Seetee ilk etapta Bitcoin’de kendisine 4 hedef belirledi:

  1. Bitcoin’e sahip olma ve yatırım yapma
  2. Bitcoin ile daha geniş çaptaki blokzincir topluluğuna dahil olarak bu evrendeki lider oyuncularla ortaklıklar kurma
  3. Bitcoin doğrulama işlemleri başlatma
  4. Bitcoin ve blokzincir ekosistemi içindeki inovasyon projelerini geliştirme ve geliştiren şirketlere yatırım yapma.

Seetee; endüstriyel yazılım, fintech ve yeşil enerji konusundaki çalışmalarıyla Aker Grubu bünyesinde geliştirilen işleri temel alarak yol haritası çizecek. Tüm bu faktörler, Seetee’ye Bitcoin’de ve siber güvenlik, finansal işlemler ve emisyonsuz doğrulama işlemleri gibi daha geniş bir ekosistemde yenilikleri takip etme fırsatı verecek.

Seetee, bu konudaki girişimlerini hızlandırmak için ciddi ortaklıklar kuracak. Bu amaç doğrultusunda, Bitcoin ve blokzincir teknolojisinde küresel bir firma olan Blockstream ile de bir iş birliği anlaşması imzaladı. Bilindiği üzere Blockstream, şirketlerin, sektördeki en deneyimli ekiplerle birlikte üretimdeki en sağlam, en iyi test edilmiş ve en güvenli blokzincir teknolojilerine (yeni uygulamaları desteklemek için birlikte çalışabilir yan zincirler vasıtasıyla büyütülen Bitcoin protokolü) erişmelerini sağlıyor.

Bitcoin madenciliği de yapacak

İki firmanın iş birliği ilk etapta madencilik üzerine odaklanacak ve daha sonra Blockstream’in blokzincir teknolojisindeki özgün altyapısı ve gücüyle Aker’in endüstriyel mirası ve kabiliyeti birleştirilerek Seetee’ye katkı sağlanacak.

AKER CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Oyvind Eriksen, Seetee’nin kurulmasıyla ilgili olarak, “Bu hamleyle Aker Grup olarak yazılım ve fintech dünyasına bir adım daha attık. Bitcoin ve blokzincir teknolojisinin günlük hayatımızdaki sorunları azaltmak adına bize verdiği fırsatları değerlendireceğiz ve dijital olarak yönettiğimiz ekonomimizdeki güvenliği artırıp inovasyona devam etmek için yeni iş modellerine açılmaya devam edeceğiz. Blockstream ve diğer ortaklarımızla da önümüzdeki yeni dünyaya birlikte adım atıyoruz” dedi.

Blockstream CEO’su ve kurucu ortağı Adam Back de, “Aker’in Bitcoin ekosistemine büyük bir heyecanla giriş yaptığını görmek mutluluk verici… Seetee ile hem madencilik hem de yan zincir projelerinde çok yakından çalışacağız. Aker’in küresel güç altyapısı kurmadaki tecrübesi de umarım Bitcoin endüstrisine çok şey katacak” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl