Novogratz’a göre yatırımcıların bugünlerde yaptığı 3 büyük hata

Milyarder Bitcoin yatırımcısı Michael Novogratz, piyasaların büyük değer kaybettiği bugünlerde yatırımcıların yaptığı 3 büyük hatayı sıraladı.

Bitcoin ve kripto para yatırımcısı, aynı zamanda Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su olan Michael Novogratz, trader’ların bugün yaptığı en yaygın ve maliyetli hataların ayrıntılarını açıkladı. Decrypt tarafından aktarıldığına göre, Off the Chain podcast’inin sunucusu ve Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı olan Anthony Pompliano’nun programına katılan Novogratz, piyasaları etkileyen kaos ortamıyla Fed’in bu krize hiç beklenmeyen cevabını değerlendirdi.

Hisse senetleri ve diğer varlıkları gibi hareket etme eğiliminde olan Bitcoin konusunda sorular soran Pompliano, ayrıca al-sat yapanların en büyük yanlışlarını da sordu. Novogratz’ın cevabı ise şu şekildeydi:

  1. İnsanların yaptığı en büyük hata piyasa kötü gittiğinde hemen geri dönmenin zamanının geldiğine inanmalarıdır. Ancak işler her zaman sizin düşündüğünüzden de daha kötü gidebilir. Ben de bazen bu hataya düşme eğiliminde oluyorum ancak o an kendime ‘Hey, alım yapmak mı istiyorsun? Uzun bir yürüyüşe çık ve bir hafta sonra duruma tekrar bak’ diyorum. Dönüp baktığımda ise durumun daha da kötü olduğunu görüyorum. Piyasalar bir kez kötüye gitmeye başladıklarında bir süre kötü kalırlar.
  2. İşlerin temelde iyiye gittiği bir hikaye seçin… Margin’lerde durum iyiye mi gidiyor yoksa kötüye mi? Margin’lerde işlerin iyiye gittiğini görüyorsanız, döngü de iyiye doğru evriliyor demektir.
  3. Aslında bu değeri darmadağın olmuş şeyleri alıp satamayacağınız anlamına gelmiyor ama sizin yapmanız gereken, bir değer kaybı olduğunda, uzun vadeli tutmayı düşündüğünüz şeyleri almaktır.

Novogratz, bir yarış pisti hissesi örneği verip yıllık Kentucky Derbisi’nin sahibi olan Churchill Downs’dan (CHDN) bahsetti ve “6 haftada 160 dolardan 80 dolara düştü. Kentucky Derbisi iptal edildiğinde bile bu derbiden yıllık milyon dolar kazanıyorlardı. Milyar dolarlık bir şirketlerdi şimdi ise yarısı değerdeler. Ödevinizi bu şekilde, bu tür şirketlerle yaparsanız değeri hakkında da fikriniz olur ve fiyat zıpladığında satma ihtiyacı hissetmezsiniz” dedi.

Peki Bitcoin? sorusuna ise Novogratz şöyle cevap verdi:

“Ben Bitcoin’de bir deflasyon olmadığı sürece bir fiyat artışı olacağını düşünmüyorum.”

Novogratz bu cümlesinde aslında Bitcoin’in, üretilen coin sayısının azaldığı, devrim niteliğindeki mekanizması ‘halving’i işaret ediyordu. Bir sonraki ‘halving’ ise yaklaşık iki ay sonra… Geçen hafta Bitcoin bu yılın en düşük seviyesi olan 5300 dolara gerilediğinde Novogratz, BTC’ye olan güvenin buharlaştığı tweet’ini atmıştı.

Aslında koronavirüs gibi ortaya çıkan bir krizde Bitcoin yatırımcısını fiyatın aşağı gidebileceği yönünde uyarmaya çalışmıştı. 1 Mart’ta da bu tür olaylarda yatırımcıların tüm paralarını tasfiye etme yöneliminde olduklarını belirtmişti.

Galaxy Digital’in yanı sıra Novogratz’ın bir de özel sermaye şirketi var. Pompliano ona; “Peki şu anda neyi destekliyor?” diye sordu.

Novogratz ise şu cevabı verdi:

“Yemek konusuna eğiliyoruz İnsanlar yemek yemeye devam etmeli.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl