Michael Novogratz: Çılgın altcoin yükselişleri bu defa yok

Kripto para yatırımcısı ünlü milyarder Michael Novogratz, altcoin'lerde çılgın yükselişlerin bu defa görülmeyeceğini iddia etti.

Bitcoin’in 20 bin dolara ulaştığı 2017’deki büyük boğa koşusu sırasında alternatif kripto paraların performansı Bitcoin’in ötesine geçmişti. Özellikle Bitcoin’in 20,000 dolara ulaşmasından birkaç hafta sonra XRP, Ether ve XLM gibi birçok kripto paralarda önemli patlamalar yaşandı. Örneğin XLM, bir haftada yüzde 85 yükselmişti.

CNBC’de Crypto Trader programını sunan Ran NeuNer, kişisel Twitter hesabından o zamana atıfta bulunarak “Piyasa ilerliyor ama hâlâ altcoin’lerin günde yüzde 40 arttığı çılgın yükselişleri göremedik, görecek miyiz?” yorumunu yaptı.

NeuNer’in bu yorumuna milyarder kripto para yatırımcısı Michael Novogratz’tan ilginç bir yanıt geldi. Novogratz, son boğa koşusundan bu yana bazı şeylerin değiştiği düşüncesi ile “Bu sefer değil. Piyasa daha akıllı olmaya başladı. BTC daha iyi performans gösterecek.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’in piyasa payı şu anda yüzde 56.9 seviyesinde. Bu oran, alternatif kripto paraların güçlü artışlar gösterdiği Ocak 2018’de yüzde 32’ye gerilemişti. Şubat ayından bu yana Bitcoin’in piyasa payı, 60 milyar dolardan 140 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde alternatif kripto paraların piyasa payı ise 46 milyar dolardan 95 milyar dolara yükseldi. Yani, alternatif kripto paraların piyasa payı yüzde 106 artarken Bitcoin’inki yüzde 143 arttı. Bu şimdiye kadar Bitcoin’in altcoin’lerden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Novogratz’ın tezinin doğru çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.

Öte yandan geçtiğimiz ay piyasa araştırmaları ve danışmanlık şirketi Fundstrat’ın kurucu ortağı Thomas Lee, alternatif kripto paralarda büyük artışların yaşanacağı günlerin yaklaşmış olabileceğini iddia etti. Lee, 2015’ten bu yana altcoin mevsimini işaret eden en güçlü göstergelerden birinin Bitcoin ile altcoin’ler arasındaki kolerasyonlardan geldiğini yazdı. Lee, altcoin’ler ve Bitcoin arasındaki korelasyon düştüğünde genellikle altcoin’ler tarafında ciddi artışlar görüldüğünü öne sürdü. Analist, son zamanlarda alternatif kripto paralar ile Bitcoin arasındaki bu korelasyonun düşmeye başladığını, bunun altcoin mevsiminin yaklaştığının sinyali olabileceğini ifade etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Olcay Yanıtla

    Altcoinlerde yükseliş yok dedi ve MATİC yüzde 70 arttı