Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Mike Novogratz’a göre Bitcoin’deki yükselişin iki büyük nedeni

Kripto para odaklı yatırım şirketi Galaxy Digital'in CEO'su Michael Novogratz, Bitcoin'deki artışı iki şekilde gerekçelendirdi: İnanılmaz miktarda basılan paralar ve Bitcoin'in istense bile daha fazla çıkarılamayacak bir varlık oluşu.

Kripto para yatırım şirketi Galaxy Investments kurucusu ve CEO’su ve dolar milyarderi yatırımcı Mike Novogratz, ABD’nin ünlü ekonomi kanalı Bloomberg’de dün gece ülkedeki seçim karmaşası ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Bitcoin’in artışının arkasında fiat paraların tüm dünyada değer kaybetme korkusunun olduğunu belirten Novogratz, “Şu anda dolaşımdaki doların yüzde 75’i 2010’dan sonra basıldı. Bu inanılmaz bir istatistik. 10 yıl önce elimizde olan doların 4 katının şu an dolaşımda olması demek. Bu da varlıkların fiyatlarını artırıyor. Bahsettiğim koşullardaki momentum devam ederse Bitcoin’in 100 bin dolar olduğunu bu sene de görebiliriz.” dedi.

Seçimler ve koltuk sayısını ciddi şekilde etkileyecek olan Georgia eyaletinde demokratların kazanmasının Wall Street’e negatif etkisi olacağı yönündeki iddialara katılmadığını belirten Novogratz, “Bence ekonomiye kötü etkisi olan bir şey varsa bu da ekonomi politikalarıdır. Kimin seçildiği değil. Bakın, şu an dolaşımdaki dolar miktarının yüzde 75’i 2010’dan sonra geldi. Dolayısıyla ciddi şekilde bir likidite oluştu ve insanlar da ‘Demokratlar gelecek, vergileri artıracak’ korkusu yaşadılar ama bu işin bir yönüydü.” dedi.

“Hisselerde beklentiler çok ciddi bir düşüş”

Enflasyonun hisse senetleri için iyi mi yoksa kötü mü etki edeceği sorusunu yanıtlayan Novogratz, “Şu an hisse senetleri için her şey iyi. Başkan Powell şu anda para arzını olabildiğince hızlı sağlamaya çalışıyor. FED faizleri sıfırda tutmaya ve parasal genişleme politikası izlemeye son 3 senedir çok kararlı… Dolayısıyla hisse senetleri ve birçok varlık için balonlar oluşuyor. Beklentiler çok ciddi bir düşüş olacağı yönünde…” dedi.

“Hem altın hem Bitcoin çok daha yükseğe gidecek”

Bu balon oluşumlarının Bitcoin’in artmasına sebep olduğunu da belirten başarılı iş insanı şu ifadeleri kullandı:

“Evet bu balonlar yüzünden Bitcoin her geçen gün artmaya devam ediyor. Bitcoin 35 bin dolar, Ethereum ise 1200 dolardan işlem görüyor. Bu hareketler son 8 haftada geldi ve çok büyük hareketler… Bence hem altın hem de Bitcoin bu seviyelerden de çok yükseğe gidecekler. Altın bu sene çok kolay şekilde yüzde 30 artabilir. Piyasalar bu şekilde yukarı gittikleri zaman gerçekten bir tepe nokta söylemek ya da belirlemek çok zor olur. Ben ‘Bitcoin 50-60 bin dolara gider’ dediğimde bu rakam, altın piyasasının yüzde 10’una denk geldiği için söyledim. Ancak işler o kadar hızlı ilerliyor ki, Bitcoin, altının yüzde 20’sine de ulaşabilir ki bence altın da artacaktır. Şu anda açıkça fiat paraların değersizleşeceği yönündeki korku olan bir döneme giriyoruz. Bunun hızı da artıyor. Değersizleşme derken, merkez bankalarının para basmasını kastediyorum. Biraz önce de söyledim, şu anda dolaşımdaki doların yüzde 75’i 2010’dan sonra basıldı. Bu inanılmaz bir istatistik. 10 yıl önce elimizde olan doların 4 katının şu an dolaşımda olması demek. Bu da varlıkların fiyatlarını artırıyor. Bahsettiğim koşullardaki momentum devam ederse Bitcoin’in 100 bin dolar olduğunu bu sene de görebiliriz. Bakın Bitcoin’in farkı şu; dünyada bir varlığın fiyatı artarsa, ona arz ile karşılık verilir. Petrol fiyatı artarsa biz gider her yerden petrol çıkarırız. Altının bile fiyatı artsa madenciliğe daha fazla para harcarız. Bitcoin’de bu yok. Daha fazla çıkaramazsınız. Sadece 21 milyon tane var. Fiyat arttığı zaman, fazladan gelecek bir arz yok. Olmayacak. Sigorta firmaları, varlık yöneticileri herkes Bitcoin alıyor. Bitcoin’i olmayan firmalar ‘Kahretsin ben bunu nasıl bilmiyorum!’ diyor.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl