NSA’nın Bitcoin kullanıcılarının kimliklerine ulaşabildiği ortaya çıktı

Edward Snowden tarafından sağlanan gizli belgelerle, NSA'nın dünyanın her yerinde Bitcoin gönderen ve alanların kimliklerine ulaşabildiği ortaya çıktı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Edward Snowden tarafından sağlanan gizli belgelerle dünyanın her yerinde Bitcoin gönderen ve alanların kimliklerine ulaşabildiği ortaya çıktı.

Bitcoin.com’da yer alan habere göre, Snowden’in araştırmacı gazetecilik faaliyetleri yürüten The Intercept’e sızdırdığı belgelerde NSA’nın Bitcoin kullanıcılarını nasıl izlediği anlatılıyor. Silk Road adlı online alışveriş sitesi üzerinden uyuşturucu satıp ömür boyu hapse mahkum edilen Ross Ulbricht’in de Bitcoin işlemleri sebebiyle NSA’nın izlemesine takıldığı belirtiliyor.

The Intercept NSA belgelerine göre gözetleme yapılan sanal paralar arasında Bitcoin’in 1 numaralı öncelik olduğunu yazdı. Toplanan bilgilerin sadece işlemlerle ilgili olmadığı, hatta kullanıcıların bilgisayarlarındaki diğer özel bilgilerin de toplanabildiği savunuldu.

NSA bunu, Mart 2013 tarihli diğer belgelere göre, popüler bir anonimleştirme yazılımı olarak gizlenmiş bir program kullanıp global internet trafiğini toplamaya, analiz etmeye ve işlemeye yönelik bir sistem oluşturarak başardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl