Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ocak, Bitcoin için tarihi bir ay oldu, neden ve nasıl?

Bitcoin, 2013 yılından bu yana en iyi Ocak ayı performansını geçen ay gösterdi. Ay boyunca ciddi bir artış yaşayan lider kripto paradaki fiyat hareketlerinin ardında hangi etkenler vardı? Üç önemli uzman ve analist, bu soruyu yanıtlandırdı. Aralarından Blockchain odaklı girişim sermayesi şirketi Kenetic Capital'in kurucu ortağı Jehan Chu, Bitcoin'de beklenen büyük patlama için zaman aralığı verdi.

Bitcoin, geçen ay 2013’ten bu yana en iyi Ocak ayı performansını gösterdi. Lider kripto para, ay boyunca yaklaşık yüzde 30 arttı ve piyasa kapitalizasyonu da 40 milyar dolar yükseldi.

CNBC’ye konuşan uzmanlar, Bitcoin fiyatlarının artmasında korona virüsünün ve Asya’daki Çin yeni yılının sona ermesi ve piyasaların açılmasının önemli rol oynadığını belirttiler.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü dünyanın başka bölgelerine de yayılmaya başladı. Çin’de virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 360’ı geçti. Bazı havayolu şirketleri Çin’e olan uçuşlarını durdururlarken diğer iş kollarının şirketleri ise Çin’deki tatil dolayısıyla kapattıkları ofislerinin açılmasını ertelediler. Tüm bu yaşananlar global büyümenin sekteye uğrayacağı korkusunu artırdı.

Finansal hizmetler ve danışmanlık firması deVere Group CEO’su Nigel Green, Bitcoin’i “belirsizlik dönemlerinin güvenli limanı” olarak tanımladı ve kripto paranın bu yüzden geçen ay ciddi bir artış yaşadığını belirtti.

Bugün konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Green, “Bitcoin’in yukarı yönlü hareketiyle korona virüsünün yayılma zamanları birbiriyle uyumluydu. Daha çok vakanın ortaya çıkması, daha çok ülkenin ve geleneksel finansal pazarların etkilenmesine sebep oldu. Bu da Bitcoin fiyatlarını artırdı.” dedi.

Öte yandan, Çin yeni yılının ardından bazı Aysa ülkelerinde ticaret hacminin de arttığı görülüyor. Bazı ekonomik pazarlarda fazladan tatil günleri olsa da insanların geçen hafta büyük boyutlarda işlerine geri döndükleri belirtildi.

Kripto para borsası Luno’nun iş geliştirme yöneticisi olan Vijay Ayyar, konuyla ilgili CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Çin yeni yılının sona ermesi bu artışta büyük rol oynadı. Geçen hafta ve bu hafta sonu paralar kenarda duruyordu. Bizim içinde olduğumuz Malezya piyasasında da gördüğümüz gibi Çin yeni yılının ardından sıcak para akışı başladı” dedi.

Korona virüsü ile ilgili haber ve gelişmelerin dışında, kripto para yatırımcıları Bitcoin’in teknik gelişmelerini de takip ediyorlar. Blok ödülü yarılanması Mayıs ayında olacak.

Özel ve güçlü bilgisayarlara sahip madenciler, karmaşık matematik problemlerini çözerek Bitcoin işlemlerini doğrulmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Bu yarışı kazanan Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Şu anda madenciler kazdıkları her blok başına 12.5 Bitcoin kazanıyorlar. Bitcoin’in temelini oluşturan kodun yazılımına göre her birkaç yılda bir bu ödüller yarıya indiriliyor. 2020 itibariyle bu ödüller yine yarıya indirilecek ve 6.25 olacak. Yani, Bitcoin’in arzı azalmış olacak.

Daha önceki yaşanan yarılanmaların ardından Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar görülmüştü.

Blockchain odaklı girişim sermayesi şirketi Kenetic Capital’in kurucu ortağı Jehan Chu, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bitcoin ödül yarılanmasının yanında yaygın şekilde piyasayla ilgili olan korkular, kamu piyasasındaki titreşmeler Bitcoin’in alternatif bir yatırım aracı olduğunun açık şekilde bir hatırlatıcısı” dedi.

Chu, ayrıca 2020 yılının ortasından itibaren Bitcoin’de 15 bin doların üzerine hızlı bir patlama beklediğini de söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl