‘Bitcoin bir ödeme yöntemi olarak ölmek üzere’

Güney Afrika’da şirketler ve bireyler, taraflarına kesilen trafik cezalarını Fines4U adındaki bir aracı şirketle ödeyebiliyor. Şirketin binlerce müşterisi bulunuyor. 2006’da kurulan şirketin sahibi Cornelia van Niekerk, müşterilerinden gelen talepler üzerine hizmetlerinde Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmaya karar verdi. Ancak Niekerk, herhangi bir POS cihazı ya da QR kodu sistemi kullanmayacak. Bunun yerine müşterilerden ceza tutarı kadar Bitcoin alacak ve ilgili kuruma nakitle ödeyecek. Yukarıdaki gibi Bitcoin‘in bir ödeme yöntemi olarak kabul edildiği haberleri bir yana bazıları, Bitcoin’in ödemelerde kullanılmasının...

Güney Afrika’da şirketler ve bireyler, taraflarına kesilen trafik cezalarını Fines4U adındaki bir aracı şirketle ödeyebiliyor. Şirketin binlerce müşterisi bulunuyor.

2006’da kurulan şirketin sahibi Cornelia van Niekerk, müşterilerinden gelen talepler üzerine hizmetlerinde Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmaya karar verdi. Ancak Niekerk, herhangi bir POS cihazı ya da QR kodu sistemi kullanmayacak. Bunun yerine müşterilerden ceza tutarı kadar Bitcoin alacak ve ilgili kuruma nakitle ödeyecek.

Yukarıdaki gibi Bitcoin‘in bir ödeme yöntemi olarak kabul edildiği haberleri bir yana bazıları, Bitcoin’in ödemelerde kullanılmasının azaldığını ve Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak ölmek üzere olduğunu iddia ediyor.

Güney Afrika menşeili Bitcoin borsası Luno’dan Werner van Rooyen, bu görüşte:

“Çoğu insan Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak görüyor. Bunun bir varlık olduğuna gerçekten inanıyor, gelecekte daha fazla değere sahip olacağını düşünüyorsanız elden çıkarmayı istemezsiniz.”

Rooyen, Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanımının azalmasının bir diğer nedeninin Bitcoin ağının halihazırda düzgün bir şekilde üstesinden gelebileceğinden daha fazla işlem ve kullanıcıya sahip olması olduğunu belirtti.

Rooyen ayrıca, “Bitcoin gönderme ve ödeme yapma maliyetleri arttı ve işlem onayları da yavaşladı. Mesela Bitcoin kahvenizi ödemek için uygun bir yöntem değil.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl