Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin vadeli kontratlarında olağan dışı hareket

Arcane Research araştırmacıları, Bitcoin fiyatları düşmesine karşın Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki prim artışına dikkat çekiyor ve bunun sık gözlemlenen bir durum olmadığını vurguluyorlar.

Bitcoin fiyatı, 2019’un en yüksek seviyesinden neredeyse yarı yarıya düşerken araştırmacılar, son dönemlerde Bitcoin vadeli işlem piyasasında olağan dışı hareketler olduğunu bildiriyor.

Araştırmacıların işaret ettikleri tuhaflık, Bitcoin fiyatlarının düşse bile prim oranlarının yükselmesi. Bu durum, en büyük kripto paranın fiyatının önümüzdeki sene daha yüksek olacağının beklendiği anlamına geliyor.

Piyasa araştırmaları şirketi Arcane Research, 29 Kasım ve 2 Aralık tarihleri arasında Bitcoin yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybederken Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde primlerin yüzde 30’tan fazla artış gösterdiğinin altını çiziyor.

Arcane Research analistleri, “Bugünkü ve Mart 2020’deki Bitcoin kontratları arasındaki fiyat farklılığı, Bitcoin düşmesine karşın artıyor. Bu sık gözlemlenen bir durum değil.” diyorlar.

Bitcoin’in fiyatı düşerken bile bugünkü ve Mart 2020’deki Bitcoin vadeli kontratlarının fiyatları arasında keskin bir artış görüldü.

Şirket tarafından hazırlanan raporda, CME’deki Aralık 2019 kontratlarında prim oranı %0.37 iken Mart 2020 kontratlarında bu %2.7’ye çıkıyor.

Araştırmacılar ayrıca Bitcoin’in zımni volatilitesinin Aralık 2019’un ortalarında %55’ken Haziran 2020 için yüzde 70’in üzerinde olduğunu belirterek “Bu açık bir şekilde trader’ların Bitcoin fiyatlarında değişiklikler beklediklerini gösteriyor.” yorumunu yapıyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl