Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin, 10.000$’a koşabilir mi?

Bitcoin’in şaşırtıcı artış eğilimi sürdürülebilir mi yoksa sadece bir balonun içinde miyiz? Yakın gelecekte Bitcoin, 10.000$’a yükselebilir mi, gelin birlikte bakalım… Kıtlık Bitcoin’in kıtlığının ne olduğunun farkında olunması önemli. Şu anda dolaşımda olan ve değeri 71.5 milyar Dolar eden 16.5 milyondan biraz fazla Bitcoin var. Bu çok gelebilir ancak dünyada dolaşımda olan para miktarını düşünün: 5 trilyon Dolar. Bu durumda Bitcoin, Dolar’ın radarında sadece küçük bir nokta. Bunun üzerine tüm dünyada şimdiye kadar üretilmiş Bitcoin’lerin yüzde 25’inin çeşitli nedenlerle sonsuza...

Bitcoin’in şaşırtıcı artış eğilimi sürdürülebilir mi yoksa sadece bir balonun içinde miyiz? Yakın gelecekte Bitcoin, 10.000$’a yükselebilir mi, gelin birlikte bakalım…

Kıtlık

Bitcoin’in kıtlığının ne olduğunun farkında olunması önemli. Şu anda dolaşımda olan ve değeri 71.5 milyar Dolar eden 16.5 milyondan biraz fazla Bitcoin var. Bu çok gelebilir ancak dünyada dolaşımda olan para miktarını düşünün: 5 trilyon Dolar. Bu durumda Bitcoin, Dolar’ın radarında sadece küçük bir nokta.

Bunun üzerine tüm dünyada şimdiye kadar üretilmiş Bitcoin’lerin yüzde 25’inin çeşitli nedenlerle sonsuza dek kaybolduğunu düşünün.

Bu kıtlık şu noktada anlam kazanıyor: Arz bu kadar sınırlıyken talep bugünkü olduğu gibi artmayı sürdürürse fiyat da artışını sürdürecek.

Peki, büyümedeki bu muazzam artışa güç veren şey tam olarak neler?

Değişim aracı: Belki de Bitcoin için en önemli kullanım durumu değiştirebilir bir araç olması. Fiat para birimi gibi değerli malları alıp satmak için kullanılabilir. Geleneksel bankacılık ile karşılaştırıldığında çok hızlı ve ucuzdur.

Artan erişebilirlik: Bitcoin ticareti giderek daha kolay hale geliyor. CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte 1 milyon Dolar’ın üzerinde hacme sahip 75’in üzerinde borsa var. Bunun yanı sıra Coin ATM Radar’a göre ise şu anda dünya çapında faaliyet gösteren 1400’den fazla Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Değer deposu: Bitcoin bir değer deposu olarak tasarlanmış olmasa da bu konuda da oldukça iyi bir araç olduğunu kanıtlamıştır. 2010’da 1000$’lık bir Bitcoin, bugün 70 milyon Dolar’a eşdeğer.

Banka dışılık: Dünyada yüz milyonlarca insanın banka hesabı yok. Bitcoin, fiat para birimine bu alanda da alternatif olabilir, çünkü ihtiyaç duyduğu tek şey internet bağlantısı olan bir akıllı telefondur.

Yukarıdaki nedenlerin tümü Bitcoin’in devam eden kullanımı ve büyümesi için güçlü faktörler fakat belki de Bitcoin’i 10.000$’a taşıyacak ana faktör “büyük para”nın partiye katılma olasılığı olması.

Şimdiden gelmeye başladılar bile! Buna birkaç örnek verelim:

-CBOE Future Exchange, 2017 yılının sonlarından itibaren Bitcoin’de alım-satımı destekleme kararı aldı. Bu, Wall Street’in Bitcoin yatırımlarına başlamasının önünü açması adına önemli bir gelişme.

-Milyarder yatırımcı Bill Miller, portföyünün yüzde 1’inin Bitcoin’de olduğunu açıkladı.

-Facebook’tan servet kazanan Winklevoss ikizler, aynı zamanda Bitcoin zengini. İkilinin Bitcoin’de yüz milyonlarca Dolar’ı bulan varlıkları olduğu tahmin ediliyor. İkizlerin aynı zamanda Bitcoin borsaları da var.

-Bir başka milyarder isim Mark Cuban, daha önce Bitcoin‘in balon olduğunu söylemişti, şimdi ise dijital para birimlerine destek veriyor.

Bitcoin’e giden her para fiyatın artması anlamına geliyor. Gelecekte büyüme umutları iyi görünüyorsa insanlar Bitcoin’i almaya devam edecektir. Büyük para zaten varlığını sessiz bir şekilde Bitcoin’e aktarıyor ve çok yakında ana akım medya dijital para birimlerini sıkça konuşacak. Dolayısıyla yakın gelecekte 10.000$’dan bahsediyor olmamız hiç sürpriz olmayacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl