Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin, 40 bin doları aşarken 300 bin dolar fiyatlı opsiyonlar devreye girdi

Trader’lar artık Bitcoin’in yıl sonu 300 bin dolar olması yönünde işlem açabilecekler. Kripto para türev borsası Deribit, kullanım fiyatı 300 bin dolar ve vade sonu ise Aralık 2021 olan yeni bir Bitcoin opsiyon sözleşmesi seçeneğini ekledi.

Borsa geçtiğimiz hafta da Bitcoin fiyatının 25 binden 32 bin dolara çıkmasının ardından 200 bin dolar seçeneğini de sistemine eklemişti. Dün akşam saatlerinde en büyük kripto para fiyatının 42 bin sınırına dayanması ise borsanın yeni bir üst limit belirleme kararı almasına sebep oldu.

Bitcoin’in rallisinin devam edeceği yönünde ciddi bir fikir birliği olsa da Deribit’in açık pozisyonlarını gösterdiği web sayfasında, kullanım fiyatı 100 bin dolar ve üzeri olan yıl sonu opsiyonlarında önemli hareketlilikler yok.

Bilindiği üzere opsiyon işlemleri genelde piyasanın tecrübeli trader’larının o anki piyasa fiyatlarını nasıl yorumladığının bir göstergesidir.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon alıcıları, bu alma ya da satma hakkını elde edebilmek için prim ödüyorlar. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

Bir opsiyon sözleşmesi şu unsurlardan oluşuyor:

  • Dayanak varlık: Fiyatı üzerine spekülasyon yapılan varlık, burada Bitcoin.
  • Vade tarihi: Opsiyonun sona ereceği tarih. Bu tarihten sonra sözleşme geçerliliğini yitirir.
  • Kullanım fiyatı: Alıcının vade sonunda dayanak varlığı satın alma veya satma hakkına sahip olduğu fiyat seviyesi.
  • Opsiyon türü: Alım veya satım opsiyonu
  • Opsiyon fiyatı: Alıcının vade tarihindeki kullanım fiyatı üzerinden varlığı satın alma veya satma hakkı için satıcıya ödediği fiyat veya prim.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl