1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonunda vade sonu bugün: Neler olabilir?

Toplamda 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin vadesi bugün sona eriyor. Şimdiye kadar görülmemiş büyüklükteki bu rakam fiyatı nasıl etkileyebilir?

Bitcoin opsiyon piyasası, tarihi bir günü geride bırakmak üzere. 1 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin vadesi bugün doluyor.

Son aylarda Bitcoin’de vadeli kontratlar ve opsiyonlar büyük ilgi gördü. Bu ilgiyle birlikte gelinen noktada düzenlenmiş ve düzenlenmemiş borsalardaki opsiyon sözleşmelerinde açık pozisyonlar 1.9 milyar dolara dayandı. Piyasalara ilişkin veriler sağlayan Skew.com’a göre, sadece Deribit Bitcoin opsiyonlarında açık pozisyonlar, 1.2 milyar dolar büyüklüğünde. Regüle türev borsası CME’nin ise 440 milyon dolarlık bir payı var.

Bugün opsiyon sözleşmeleri için büyük bir gün olacak. Toplamda yaklaşık 115 bin sözleşmenin vadesi bugün bitecek.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon alıcıları, bu alma ya da satma hakkını elde edebilmek için prim ödüyorlar. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

1 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin süresinin dolacak olmasının fiyatta etki yaratabileceği değerlendiriliyor. Bununla birlikte, Decrypt‘e konuşan NEM Venture Fund’dan Nicholas Pelecanos, fiyat üzerinde önemli bir etki beklemiyor. Pelecanos, “Vade sonunun BTC fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olmasını beklemiyorum.” diyor ve opsiyonların satış tarafında çok düşük ve alış tarafında da çok yüksek seviyede olduğunu söylüyor.

Öte yandan bu sözleşmelerin yaratabileceği fiyat oynaklığı zaten yaşanmış olabilir. Bitcoin, dün 8900 bandına kadar sarkmış, daha sonra ise 9300 doların üzerine çıkmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl