Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Aşan’dan Bitcoin örneği

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Finansın Geleceği Zirvesinde kripto varlıklara da değindi. Aşan, kripto varlıkların artık teslim alınabilecek, ortadan kaldırılabilecek bir alan olmaktan çıktığını söyledi.

Aşan, şöyle konuştu:

“Kripto varlıklar meselesini de sistem için ciddi bir tehdit olarak görüyordum. Aslında kendi açımdan da buradan bir şey çıkacak ve öbür taraf da kendine biraz çeki düzen verecek diye ümitliydim. Ellerinden geleni yapıp bir şekilde boğmaya çalışıyorlar ama şunu da gördük… Kural koyucular açısından bütün finansal sistem elindeki bütün güçle üzerine gittiği halde Bitcoin şimdi 42 bin dolar. Yani 60’dan 42’ye düşürdüler. Sıfır yapamadılar. Bir kere yapılmıştı, denediler ama şimdi yapamıyorlar. Orası da artık teslim alınabilecek, ortadan kaldırılabilecek bir alan değil.”

Finansal teknolojilerin bu potansiyelinden dolayı ayrı bir yere konulması, üzerinde ayrı düşünülmesi ve alternatif bir yol olarak geliştirilmesi gereken bir alan olduğunun altını çizen Aşan, “Bu konuda da elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. İnşallah ocak ayının ikinci veya üçüncü haftasında strateji belgesini açıklayacağız. Strateji belgesi bitti ama ne zaman açıklayacağımız zaman meselesi. Çok kapsamlı bir çalışma oldu. Bir sürü kuruma verilmiş görevler var ama bazı kurumlarımız biz yayınlamadan o görevleri yapmaya başladılar. İnşallah o alanda hızlı bir ilerleme sağlayacağız. Ben bu sektördeki bütün oyuncuların da bu finansal teknolojiler alanına biraz bu gözle de bakmalarını öneririm.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl