Çin polisinden Bitcoin OTC trader’larına darbe: Hesaplar donduruldu

Çin polisi yasa dışı aktivitelerle bağlantısı olduğu iddiasıyla bazı kripto ve fiat para sahibi kişilerin banka hesaplarını dondurdu. Bu hareketin binlerce OTC (over the counter - tezgah üstü satış) satıcısını ve müşterilerini ciddi şekilde etkileyebileceği belirtiliyor.

bitcoin

Geçtiğimiz perşembe günü Çinli kripto para alıcı ve satıcıları ile OTC piyasa oyuncularının hesapları donduruldu. Buna sebep olarak, yapılan işlemlerin, kripto paraları da içeren para aklama hareketlerinde kullanılma iddiası gösterildi.

CoinDesk’in aktarığına göre, Çin kripto cüzdan girişimi Bixin’in eski çalışanı olan, şu an ise bir OTC şirketinin başında bulunan Sun Xiaoxiao, Çin’in Twitter’ı olarak bilinen sosyal medya uygulaması Weibo’da konuyla ilgili olarak cuma günü, banka hesaplarının dondurulduğunu ve bunun kişisel bir durum olmadığını yazdı. Xiaoxiao ayrıca, Guangdong bölgesi polisinin yürüttüğü bu soruşturmanın binlerce kişiyi etkilediğini de belirtti.

Operasyondan etkilenen kripto para kullanıcılarının hiçbiri şu ana kadar herhangi bir suçlamayla karşı karşıya kalmadı. Yasa dışı aktivitelerden etkilenen veya bu aktivitelerde daha önce kullanılmış olan fiat ve kripto paraların ise ne kadar bir meblağ oluşturduğu soru işareti. OTC borsaları, denizaşırı banka hesapları olmayan Çinli kullanıcılar için tek giriş ve çıkış yolu.

Polisin harekete geçme nedeni belirsiz

Çin polisinin bu geniş hesap dondurma harekatını hangi olay nedeniyle yaptığı hala belirsiz. Xiaoxiao, cuma günü yazdığı detaylı başka bir yazısında ise operasyonun dolandırıcılıklar, saadet zincirleri ve casino işleriyle alakalı olduğunu belirtti. Xiaoxiao ayrıca, kripto para yüzünden bireylerin banka hesaplarının dondurulmasının alışıldık bir durum olmadığını da yazdı.

Fonların geçmişte para aklama gibi aktivitelerde kullanılıp kullanılmadığını polisin bulma ihtimali var. Bu yüzden geçmişte, kripto paralarını yuana çeviren yatırımcıların hesaplarının dondurulduğu görülüyordu.

Xiaoxiao konuyla ilgili, “Şimdi de, satın aldıkları coin’lerin kaynağındaki şüpheler nedeniyle OTC borsa işletmecilerinin banka hesapları donduruluyor. Bu, kirli paranın yanında sistemin içinde ‘kirli coin’lerin de olduğu anlamına geliyor. Çin’de yüksek riskli sermayeyi transfer etmek için Blockchain ağını kullanma trendi var. Geçmişte bu iş için ilk tercih Bitcoin’di, şimdi ise USDT. Bu trendin bir sonucu olarak da polisler Blockchain bilgilerini artırıyorlar. Artık daha fazla davada zincir içi analizler yapılıyor. Bu da Blockchain varlıklarının takibini kolaylaştırıyor.” dedi.

Eylül 2017’de Çin Merkez Bankası’nın, ICO’ları (dijital bir paranın ilk arzı) yasaklayıp Çin borsalarıyla bankalar arasındaki para çekme ve yatırma bağlantılarını kesmesi sonucunda, Çin vatandaşlarının kişiden kişiye transfer yapması için ya da yuan ile kripto para almak veya kriptoları nakde çevirme konusunda OTC piyasa yapıcıları tek seçenek kaldılar.

Xiaoxiao hesapları dondurulan kişilerin, yasa uygulayıcı yerlere müracaat ederek suçsuzluklarını kanıtlamaları ve mağdur olduklarını göstermeleri gerektiğini, ayrıca hesapların tekrardan açılmasının da operasyonun sertliğine bağlı olacağını belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl