Bitcoin P2P işlem hacmi Nijerya’da 400 milyon doları aştı

Dünyanın en zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan ülkelerinden biri olmasına rağmen en büyük fakirliğin yaşandığı ülkelerden biri konumundaki Nijerya'da Bitcoin'in P2P olarak da bilinen eşler arası gönderim hacmindeki artış dikkat çekiyor. Paxful'un son araştırmasına göre ülkedeki rakam bu yılın ilk yarısı itibariyle 400 milyon doları da aşmış durumda...

P2P yani eşler arası kripto para borsası Paxful’un araştırması Afrika ülkelerindeki kripto para ilgisinin her geçen gün arttığını gösteriyor. Şirketin araştırmasında görülen verilere göre Nijerya şu anda Paxful’un en büyük pazarı konumunda… Batı Afrika ülkesinde Ocak 2021 ile Haziran 2022 arasındaki bölümdeki Bitcoin işlem hacmi 1.1 milyarı da aşmış durumda… Bu rakamın yarısına yakını olan 400 milyon dolarlık kısım ise 2022’nin ilk yarısında geldi.

Zorlaştırma hamleleri ters tepti

Bilindiği üzere Nijerya Merkez Bankası da 2021’in başlarında kamu bankaları ve diğer finansal kuruluşların kripto para işlemlerini kolaylaştıracak adımlar atmasını engelleyici önlemler almıştı. Tüm bu önlemler, hacmin P2P olarak da bilinen ve üçüncü taraf olmadan kullanıcıların doğrudan birbirleri arasında gerçekleştirdiği Bitcoin işlemlerine fırsat sağlayan platformların kullanımını artırmıştı. Dolayısıyla hükumet otoritesinin zorlaştırma hamlesi aslında ters tepmiş gözüküyor.

“Finansal istikrarsızlık Bitcoin’e çekiyor”

Afrika’nın P2P hacimlerindeki artışın arkasındaki nedenleri açıklayan Paxful, kıta genelinde finansal hizmetlere olan erişim eksikliğinin insanları Bitcoin’e yönelttiğini aktardı:

“Birçok insanın banka hesabının bile olmadığı ya da yetersiz finansal hizmetler aldığı Afrika piyasasında P2P teknolojisi, finansal katılım için bir fırsatlar sunuyor. Nijerya’da Bitcoin’in benimsenmesinde çok sayıda faktör var. %33’e varan işsizlik ve 38 milyon yetişkinin banka hesabının bile bulunmaması, genç nüfusun girişimcilikten çekinmemesi ve finansal istikrarsızlık bu nedenlerin en büyükleri olarak görülüyor”

Kenya ikinci sırada

Nijerya, Paxful’un küresel olarak en büyük pazarı durumuna gelirken, 2021’de 200 milyon doların üzerinde ve 2022’nin ilk yarısında da 125 milyon doların üzerinde P2P hacimleri kaydeden bir başka Afrika ülkesi Kenya da, Paxful’un Afrika’daki en büyük ikinci ve dünyadaki beşinci pazarı oldu.

Paxful ayrıca bir başka Afrika ülkesi olan Gana’da da ciddi şekilde Bitcoin hacim artışı tespit ettiğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl