Bitcoin için 200 bin dolarlık tahminiyle bilinen isim: Kripto, Amerika’da öldü

palihapitiya

Uzun zamandır kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi savunucusu olarak bilinen Chamath Palihapitiya, iki yıl önce Bitcoin’in altının yerini aldığını söylemiş ve dijital varlığın 200 bin dolara tırmanacağını öngörmüştü. Teknoloji yatırımcısı Chamath Palihapitiya, bugünlerde kripto paralar konusunda çok daha temkinli bir görüşe sahip.

“Kripto, Amerika’da öldü”

Palihapitiya son katıldığı All-In Podcast’te, SEC Başkanı Gary Gensler da dahil olmak üzere düzenleyicilerin gelişmekte olan endüstrinin peşinden gitmeye kararlı olduğunu iddia etti.

Programda “Kripto Amerika’da öldü” diyen girişimci, kriptonun ölümünden büyük ölçüde, sektördeki kötü aktörlerin peşinde çok daha agresif hale gelen düzenleyicileri sorumlu tuttu.

Bilindiği üzere Gensler, geçtiğimiz günlerde komite önünde soruları yanıtlarken, Silicon Valley Bank’ın çöküşünü kripto endüstrisiyle ilişkilendirmişti.

Palihapitiya da buna istinaden yaptığı yorumda, “Gensler, bankacılık krizi için kriptoyu bile suçladı. ABD’de yetkililer silahlarını doğrudan kripto paralara doğrulttu.” dedi.

“Kurulu düzeni en çok tehdit edenler kripto şirketleriydi”

Kurum şubat ayında, hangi kripto firmalarının müşteri varlıklarını saklayabileceğini değiştirecek kurallar önermişti. Mart ayında kripto para borsası Coinbase’e bir Wells bildirimi göndermiş ve şirketi ABD menkul kıymetler yasasınına dair potansiyel ihlaller tespit ettiği konusunda uyarmıştı. SEC geçtiğimiz hafta da kripto varlık platformu Bittrex’i ve eski CEO’sunu kayıtsız bir borsa işletmekle suçlamıştı.

Palihapitiya, kripto şirketlerine atıfta bulunarak “Muhtemelen kurulu düzeni en çok tehdit edenler onlardı. Düzenleyici kurumların hakkını teslim etmek gerekirse, söz konusu grup startup ekonomisindeki diğer segmentlere kıyasla düzenleyici çerçevenin sınırlarını aşmaya en meyilli gruptu. Şimdi bunun bedelini ödüyorlar.” şeklinde konuştu.

Palihapitiya’nın Bitcoin tahminleri

Risk sermayesi yatırımcısı, 2021’in başlarında CNBC’de, Bitcoin’in o zamanki 39 bin dolar seviyesinden 100 bin dolara ve ardından 200 bin dolara kadar yükseleceğini öngörmüştü.

Daha sonra zirveden hemen önce, 2021 yılında Bitcoin’in “etkili bir şekilde altının yerini aldığını” söylemişti.

Bitcoin şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 60 düşüşle 27 bin 300 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl