Grafiklerle gösterdiler: Bitcoin’e büyük paralar girmeye devam edecek

Her geçen gün büyük yatırımcılar en büyük kripto para olan Bitcoin'e daha fazla ilgi duymaya başlıyor. Grafikler ise Bitcoin için yeni bir rönesans dönemini işaret ediyor.

1327 0

Bakkt platformunun etkisi beklenildiğinden çok az olmasına rağmen her geçen gün büyük yatırımcılar en büyük kripto para olan Bitcoin‘e daha fazla ilgi duymaya başlıyor. Grafikler ise Bitcoin için yeni bir rönesans dönemini işaret ediyor.

ABD merkezli bir dijital varlık yönetimi şirketi olan Grayscale, bugün 2019 yılının 3. çeyreğinde Grayscale Products’a yapılan toplam yatırımın % 84’ünün (255 milyon ABD Doları) kurumsal yatırımcılardan geldiğini belirtti.

Öyle ki; Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), 171.7 milyon dolar girişi gördü.

Firma konuyla ilgili olarak, 2019’un 3 çeyreğinde de, 6 yıllık GBTC tarihinin en fazla içeriye para girişi olan dönem olduğu belirtildi. Bu istatistiğe günde 75 milyon dolarlık girişin de dahil olduğu aktarıldı.

Temmuz ayı para akışlarında bir ayda görülen en yüksek seviyenin elde edildiği bilgisi verilirken son olarak Aralık 2017’de sahip olunan 64.7 milyon dolarlık rakamın da geçildiği belirtilirken Ağustos ve Eylül ayları için de yeni yatırım kotasının dolduğu ve yatırımlara kapandığı bilgisi verildi.

Öte yandan, ABD merkezli finansal türevler devi CME Group’tan yapılan açıklamada, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde daha fazla ilgi gördüğü bildirildi.

Daha spesifik olarak ise kurumsal payların bu anlamda büyümeye devam ettiği ve 25 BTC’den fazla açık pozisyon sahiplerinin rekor sayıya ulaştığı belirtildi.

CME’deki diğer Bitcoin vadeli işlemleri sonuçları:

  • Bir yıl öncesinde 231 olan kurumsal hesap sayısı 2018’in 3. çeyreğinde 454’e çıktı.
  • İşlem gören ortalama günlük kontrat hacmi 5534’tü. Bu son 1 yıla oranla yüzde 10’lu bir artışı gösteriyor. BTC olarak karşılığı 27.670, dolar olarak ise 289 milyon dolar.

(Kaynak: Coindesk)

Şirket bu açıklamasından birkaç gün önce ise müşterilerin CME Bitcoin vadeli işlemlerine 3. çeyrekte olan ilgisinin günlük 4600 sözleşme ile sağlam durduğunu ve bunun 2018 üçüncü çeyreğine göre yüzde 61’lik bir artış olduğu bilgisi verdi.

Öte yandan Coin Metrics firması araştırmacısı ve analisti Willy Woo, analizleri sonucunda kripto para pazarının birçok kişiyi mutlu edeceğini ya da en azından insanlara umut vaad ettiğini söyledi ve yükseliş öngördü.

“Neredeyse yeni bir Bitcoin rönesansındayız” diyen Woo, bunun değeri yüksek sermaye girişi tarafından desteklendiğini söyledi.

Woo, genellikle pazar hakkında bilgi veren Glassnode adlı platformun bilgilerine dayanarak 1000 BTC’den fazla tutan hesap sayısına bakıyor ve geçmişle bir kıyaslama yaparak artışı gösteriyor. Tabii ki bazı uzmanlar da bu hesapların yüksek sayıdaki BTC’leri hareket ettiren borsalar olduğunu belirtiyor.

Durum ne olursa olsun, Woo analizinde 1000 BTC adres sayısının büyüme hızının, Bitcoin ağındaki erken büyüme dönemiyle eşleştiğini keşfetti.

Woo, “BTC yeni doğduğu zaman ondan binlercesine sahip olmak sadece bir internet budalası olmakla alakalıydı. Şu an ise en az 8 milyon dolarlık büyük bir yatırım demek” yorumunu yapıyor.

Ayrıca tüm dünyada ultra yüksek net değere sahip bireylerin sayısı 150.000 civarındadır. Burada her bir birey 50 milyon dolar değerden fazla BTC’ye sahiptir.

Woo, şu anki BTC popülasyonunun, 2013’ten hemen önce madencilik yapmaya başlayan popülasyonla aynı ilgiye sahip olduklarını ve büyüme oranlarının da o dönemle büyük benzerlikler taşıdığını belirtiyor.

Öte yandan, Amerika merkezli “karşılıklı sermaye” devi Fidelity Investments’ın bir birimi olan Fidelity Kişisel Yatırım Şirketi Başkanı Kathleen Murphy de bir röportajında, Abigail Johnson’ın CEO’su olduğu şirketinin kripto para konusunda dikkatli olduğunu ancak bu ticaretin kurumsal yatırımcıdan çok bireysel yatırımcılar için büyük risk teşkil ettiğini belirtiyor.

Murphy, “Kurumsal olmayan yatırımcıların hata yapmamasına dikkat ediyoruz” derken, kripto para dünyasına karşı çok iyimser ve yenilikçi olduklarını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun