Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ECB Yönetim Kurulu Üyesi: Bitcoin, paranın temel özelliklerini taşımıyor

ecb

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulunun Alman üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin‘i para tanımına uymayan spekülatif bir varlık olarak tanımladı.

Der Spiegel’e konuşan Schnabel, “Bizim görüşümüze göre, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımlamak yanlış, çünkü paranın temel özelliklerini taşımıyor.” dedi. Schnabel, Bitcoin’in “herhangi bir temel değeri olmayan spekülatif bir varlık” olduğunu ve vahşi fiyat dalgalanmalarıyla bilindiğini söyledi.

ECB yönetim kurulu üyesi, pek çok insanın Bitcoin’e güvenmesinin euro gibi itibari para birimlerine zarar verip vermeyeceği sorulduğunda ise kripto paralara olan güvenin hızla buharlaşabileceğini, bundan çok endişelendiğini ifade etti. Schnabel, sözlerinin devamında Bitcoin’in “çok kırılgan bir sistem” olduğu için finansal piyasalarda bozulmaya yol açabileceğini savundu.

İtibari para birimlerinin herhangi bir içsel değere sahip olmadığını iddiasını da reddeden Schnabel, “Euro son derece güvenilir bir kurum olan ECB tarafından destekleniyor ve bu bir yasal para. Euroyu kabul etmeyi kimse reddedemez. Bitcoin farklı bir mesele.” şeklinde konuştu.

Schnabel, dijital para konusuna da değindi ve ECB’nin nakit parayı tamamlayabilecek bir dijital euro çıkarmayı değerlendirdiğini ancak henüz hiçbir şeye karar verilmediğini ifade etti. Ayrıca dört ile beş yıllık bir sürenin dijital paranın parasal sistem için ne anlama geldiğini incelemek için gerekli, makul bir zaman dilimi olduğunu ekledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Gürkan Cevapla

    Doğru. Altının tüm özelliklerini taşıyor ve daha kıymetlisi.