Telegram kurucusu Durov: Yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’im var ama evim yok

Son dönemde kullanıcı sayısı ciddi şekilde artan mesajlaşma ve paylaşım uygulaması Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, yüzmilyonlarca doları bulunduğunu ve bu paranın önemli bir bölümünü de Bitcoin'de tuttuğunu söyledi. Merkeziyetsizliğe önem verdiğini de belirten Durov, lüks hayatı ise sevmediğini ifade etti.

Dünya çapında 900 milyondan fazla kişinin kullandığı iletişim uygulamalarından Telegram’ın kurucusu olan Pavel Durov, Amerikalı gazeteci Tucker Carlson’a bir röportaj verdi. Merkezileşmenin gittikçe arttığı bir dünyada yaşadığımızı belirten Durov, soğuk cüzdanlarda korunan kripto paralar gibi, devletin müdahil olamayacağı iletişim sistemlerinin de zamanla geliştirileceğini düşündüğünü söyledi.

“Bu hayat bana göre değil, sevmiyorum”

Durov, yaklaşık 1 saatlik röportajında kendi hayatıyla ilgili de detaylar verirken, yüz milyonlarca doları olduğunu ancak bir evi ya da yat, özel uçak gibi varlıklarının ise olmadığını söyledi:

“Son 10 yıldır ciddi şekilde para kazandım ve hem banka hesabımda hem de Bitcoin olarak yüz milyonlarca dolarım var ancak ne özel uçağım, yatım ne de kendi sahibi olduğum evim var. Zenginlerin yaşadığı o hayat bana göre değil. Sevmiyorum ve gereksiz buluyorum. Ben Telegram ve onun için yaptıklarımıza odaklanıyorum. Evet, bir evim de yok. Neden mi? Çünkü ben özgürlüğüme düşkün biriyim. Bir evim olursa, oraya bağımlı olurum. Herkes olur. Tabii ki bunlar benim kişisel fikirlerim. Olan insanlara da saygı duyuyorum. Bir özel uçağım olsa, yatım olsa, onlarla vakit geçireceğim. Bu da benim enerjimden ve zamanımdan taviz vermeme neden olacak. Ben Telegram’a odaklanıp, insanların özgürlüklerine katkıda bulunmak istiyorum. Artık devletler iyice merkezileşti. İnsanların özgürlüklerine karşı daha taviz vermez bir tavır takınıyorlar. Bunun önüne geçilmeli diye düşünüyorum”

“İnsan kaynaklarımız bile yok”

Telegram’da bir insan kaynakları birimi bile olmadığını, mühendislerle işe alımdan hem önce hem de sonra bire bir görüştüğünü belirten Durov, işe alım süreçlerini kendi başlattıkları ve yine merkeziyetsiz olan bir platform üzerinden yürüttüklerini söyledi:

“Çeşitli yarışmalar düzenliyoruz ve orada kazananları bazen işe alıyoruz. Herkesi almıyoruz. Yarışmayı kazanmanız işe gireceğiniz anlamına gelmez. Görüşmeleri kendimiz yapıyoruz. Bu nedenle insan kaynakları gibi bir departmana ihtiyacımız yok. Onu bile merkeziyetsizleştirdik”

“Jack Dorsey’ye de söyledim ama yapamadı”

Jack Dorsey’nin Twitter’da yönetici olduğu dönemde kendisiyle birçok kez konuştuğunu, onun da insan kaynakları departmanına ihtiyaç olmadığı yönündeki fikrine katıldığını dile getiren Durov, “Bana, ‘İnsanları kovmaya başlarsak, herkes bizim hakkımızda kötü düşünmeye başlar. O nedenle bunu yapamayız’ dedi. Beni haklı buldu ama istediğini yapamadı. Ben bu sistemin çok daha etkili olduğunu düşünüyorum”

Röportaj, Telegram’ın Dubai’deki ofisinde yapıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl