PayPal yöneticisi gerekçesiyle açıkladı: Bitcoin 1 milyon doları aşabilir

Bir PayPal yöneticisi ve aynı zamanda Xapo'nun CEO'su olan Wences Casares, Bitcoin'in 7-10 yıl içinde 1 milyon doları aşabileceğini iddia etti.

CCN’de yer alan habere göre, Ikigai Asset Management’ın yönettiği bir araştırma platformu olan Kana and Katanada’da yayınlanan bir makalede Bitcoin saklama hizmetleri sağlayıcısı Xapo CEO’su Wences Casares, Bitcoin’in 7-10 yıl içinde 1 milyon doları aşabileceğini öne sürdü.

Casares, şu yorumu yaptı:

“Bana göre başarılı olma şansı en az yüzde 50’dir. Bitcoin başarılı olursa 7-10 yıl içinde 1 milyon doların üzerine çıkabilir. Bu sayı, bugünkü değerin 250 katıdır (yazım esnasında Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 4,000 dolar).”

Aynı zamanda bir PayPal yöneticisi olan Casares’e göre Bitcoin gibi gelişmekte olan bir varlığa yatırım yapmak risk taşıyor ve Casares, Bitcoin’e kaybetmenin göze alınabileceğinden daha fazlası yatırılmamalı. Bununla beraber en büyük kripto paraya hiçbir şekilde yatırım yapmamanın ise sorumsuz bir davranış olacağını kabul ediyor.

Bitcoin nasıl başarılı olacak?

Casares, Bitcoin’in başarılı olması durumunda ABD Doları gibi rezerv paraların yerini almayacağını, rezerv paraların üzerinde ya da yanında alternatif olarak işlev göreceğini düşünüyor.

Casares, “Bitcoin ulusal para birimlerinin yerini almayacak. Tüm ulusal para birimleri üzerinde var olan uluslarüstü bir para birimi olarak başarılı olabilir. Siyasi olmayan kürsel bir değer ve ödeme standardı haline gelebilir.” ifadelerini kullanıyor.

Xapo CEO’su, Bitcoin kullanımının küresel olarak nispeten yüksek seviyesi ve gelişmekte olan bir varlık sınıfı olarak hızla artan farkındalığı göz önüne alındığında 10 milyon dolarlık bir portföyde en fazla yüzde 1’in Bitcoin’e ayrılması gerektiğini belirtti.

Casares, “10 milyon dolarlık bir portföyde Bitcoin’e en az 100 bin dolar yatırılması gerektiğini düşünüyorum. Bitcoin başarısız olursa bu portföy, çoğu portföyün katlanabileceği şekilde 3-5 yıl içerisinde değerinin en fazla 100 bin dolarını ya da yüzde 1’ini kaybedecek. Ancak Bitcoin başarılı olursa, 7-10 yıl içinde bu 100 bin dolar, portföyün başlangıcındaki değerinin 2.5 katına çıkarak 25 milyon dolar değerinde olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Casares, sözlerinin devamında Bitcoin kullanarak küresel çapta günde 1 milyar dolar hareket ettiren 60 milyonu aşkın Bitcoin sahibi ile beraber en büyük kripto paranın başarı şansının sağlam olduğunu ekledi.

Son olarak Casares, 1 milyon dolarlık fiyata nasıl ulaştığını şöyle açıkladı:

“Bitcoin fiyatının zamanla ‘~ 7000 dolar x Bitcoin sahibi kişi sayısı’ formülüne göre değiştiğini fark ettim. Yani bu sabit devam ederse ve eğer Bitcoin sahibi olan insan sayısı 3 milyar olursa bu durumda Bitcoin’in toplam piyasa değeri ~ 21 trilyon dolar (~ 7000×3 milyar) ya da tek bir Bitcoin’in değeri 1 milyon dolar olacak.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl