Bitcoin düşüşünde yeniler satıyor: CryptoQuant analizi

Bitcoin cuma sabahı itibarıyla 54 bin doların da altına inerken, zincir üstü analiz platformu CryptoQuant analisti olan Caua Oliveira, satışların piyasa volatilitesini kaldıramayan yeni yatırımcı grubu tarafından yapıldığını belirtti.

Mt. Gox borsası iflas yönetiminin on binlerce Bitcoin’i başka cüzdanlara transfer etmeye başlaması kripto para dünyasında senelerce hatırlanacak düşüşler getirdi. En büyük kripto para 54 bin doların altına, tüm kripto ekosisteminin piyasa değeri ise 2 trilyon dolara düştü.

“Sene başında piyasaya girenler…”

Zincir üstü takip platformu CryptoQuant analisti olan Caue Oliveira ise düşüşlerin daha çok yeni yatırımcılar tarafından yapıldığını iddia etti:

“Yaklaşık 2.4 milyar dolar değerde ve 3 ilâ 6 aylık zaman diliminde alınmış olan BTC’lerin bu düşüşlerde hareket ettiklerini görüyoruz. Bunlar uzun vadeli yatırımcılar olarak lanse edilebilir ancak hareketleri öyle değil. Kısa vadeli yatırımcıymış gibi hareket ediyorlar. Piyasaya sene başında girdikleri görülüyor”

“1 yıldan fazla tutanlarda satış yok”

Yorumlarına devam eden Oliveira, bu kişilerin ABD’deki Bitcoin spot ETF’lerinin büyüsüne kapılarak alım yaptıklarını düşündüğünü söyledi ve uzun vade yatırımcısına da değindi:

“1 yıldan fazla süredir Bitcoin tutan yatırımcı grubunda ise sert bir satış durumu gözlemlenmiyor. Onların düşüşlere daha iyi dayandıklarını söylemek mümkün. Kısa vadecilerde ise bunu göremiyoruz”

“En çok satanlar madenciler”

Öte yandan bir başka CryptoQuant analisti Joao Wedson da, 2023 ve 2024 yılında Bitcoin madencilerinin de büyük satışlar yaptıklarını ve piyasadaki gidişatta onların da etkisinin olduğunu söyledi.

Wedson, “2023-2024 döneminde en çok satanlar Bitcoin madencileri oldu. Rekor kırdılar. Borsalara 166 milyar dolar gönderip sadece 48 milyar dolar çektiler. Özellikle 2024 yaklaştığında onların satışları iyice arttı. Bu da volatiliteyi etkiledi” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl