Bitcoin’de düşüş sabah saatlerinde sertleşti: 62 bin 500 dolar görüldü

Bitcoin, pazartesi sabahı itibarıyla 63 bin doların da altına düştü. Mart ayındaki 73 bin dolarlık zirveden, nisan ayındaki halving'le beraber ciddi bir düşüş yaşayan en büyük kripto para, 62.500 doların da altını gördü.

Bitcoin geçtiğimiz hafta başladığı düşüş hareketini pazartesi sabahı itibarıyla da sürdürüyor. En büyük kripto para sabah saatlerinde 62.500 doların altını da gördü. Küresel çapta tüm kripto paraların değeri 2.5 trilyon doların altına inerken, rakam Bitcoin için ise 1.2 trilyon dolar civarında bulunuyor.

Madenci satışları baş etken olabilir

Bilindiği üzere halving’in ardından kazançları adeta yarı yarıya azalan Bitcoin madencisi büyük şirketlerin, haziran ayında ciddi satışlar yaptıkları görülmüştü. Sadece içinde bulunduğumuz ay itibarıyla 30 bin adetten fazla BTC satan madenciler, son bir senenin de en hızlı satışlarına imza atmışlardı. Madencilerin ellerinde şu anda son 14 yılın da en az BTC adedi bulunuyor.

Resesyon gelir mi?

Fed’in faizleri tutabildiği kadar yukarıda tutma eğilimi göstermesi, sürenin sürekli olarak uzaması ve piyasa beklentilerinin azalması da yine riskli varlık sınıflarının düşüşlerinin altındaki sebeplerden biri olarak gözüküyor. 2024 yılına 6 ilâ 8 faiz indirimi tahmin ederek başlayan piyasa için bu rakam şu anda en fazla 2 olarak ön plana çıkıyor. Fed’in temmuz ayında da bir faiz indirimine gitmesi beklenmiyor. Öte yandan faizlerin yüksek kalması, ABD’de birçok özel sektör şirketinin de zor durumda kalmasına neden oluyor. Piyasadan likidite çekilmesi ve sürecin uzaması yine resesyon korkularını daha da artırmış durumda…

Altcoin’ler de çöktü

Bitcoin’in son dönemdeki sert iniş ve çıkışları altcoin’leri de adeta darmadağın etti. Bitcoin, Ethereum ve sabit coin’lerin dışarı da tutulduğu TOTAL3 endeksi 600 milyar doların da altına indi. Birçok altcoin’in 2019-2020 seviyelerine gerilediği görülüyor. 2023-2024 döneminde artan altcoin’lerin ise büyük bölümünün, bu kazançlarını neredeyse tamamen sildikleri de ortada…

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 62.500 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl