İki büyük piyasa yapıcı, ABD’de kriptodan çekiliyor

Dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketlerinden olan Jane Street ve Jump Trading, ABD'de kripto hizmetlerini sonlandırıyor. Jane Street, küresel olarak da küçülmeye gidecek ancak Jump Trading, küresel genişlemesini sürdürecek.

Bir süredir kripto para piyasasında da hizmet sağlayan dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketlerinden Jane Street ve Jump Trading, ABD’de bu hizmetlerini sonlandırma kararı aldı.

Bloomberg’in haberine göre şirketler, bu kararı ülkede SEC ve diğer kurumların artan baskısı nedeniyle verdi. Jane Street, söz konusu hizmetlerde küresel olarak da küçülmeye gidecek. İsmi açıklanmayan bir kaynak, mevcut yasal belirsizliklerin işi standartları karşılayacak şekilde yürütmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Öte yandan Jump Trading’in ise uluslararası alanda genişleme yolunda gidecğei kaydedildi. Bununla birlikte her iki şirketin de piyasa yapıcılığa halen daha küçük ölçekte devam ettiği ve kriptoyu bütünüyle terk etmediği ifade ediliyor.

Milyar dolarlık kripto para varlıkları

Arkham’ın 21 Mart’ta paylaştığı verilere göre Jump Trading, 4 milyar dolarlık kripto para tutuyordu. Bu miktarın 3 milyar 200 milyon dolarını ETH, 270 milyon dolarını SHIB, 63 milyon dolarını USDC, 81 milyon dolarını MATIC ve 22 milyon dolarını USDT oluşturuyordu.

Jump Trading’in geçtiğimiz ayın son haftasındaki işlem hareketleri dikkat çekmişti. Şirket, çeşitli borsalara milyonlarca dolarlık Bitcoin aktarıyordu.

Diğer yandan 27 Mart’ta paylaşılan verilere göre de Jane Street, 1 milyar 268 milyon dolarlık kripto para tutuyordu. Bu miktarın 760 milyon dolarını USDC, 476 milyon dolarını da ETH’ydi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl