Bugün Bitcoin pizza günü! Pizza günü nedir ve hangi olayla ortaya çıktı?

Her yıl 22 Mayıs günü, "Bitcoin Pizza Günü" olarak kutlanıyor. Bugünü, "Bitcoin Pizza Günü" yapan olay nasıl gelişti?

bitcoin pizza

Her yıl 22 Mayıs günü bir süredir tüm dünyada “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor. Dünya çapında birçok kripto para borsası ve işletmesi, bugüne özel etkinlik ve kampanyalar düzenliyor.

Peki, 22 Mayıs’ı “Bitcoin Pizza Günü” yapan olay ne?

Tarihler 18 Mayıs 2010’u (Bitcoin’in piyasaya çıkışından yaklaşık 1.5 yıl sonra) gösterdiğinde Laszlo Hanyecz adında Florida’da yaşayan Macar bir yazılım programcısı, Bitcointalk.org forumunda Bitcoin’leriyle alışveriş yapmak istediğini ifade ediyordu. Hanyecz, 2 büyük boy pizza karşılığında 10,000 BTC ödeyebileceğini ve ne tür bir pizza istediğini yazmıştı. Forumda, onun için pizza alıp kendisine gönderebileceği ve bunun karşılığında Bitcoin ile ödeme yapabileceği birini arıyordu. Birkaç günlük uğraştan sonra aradığını buldu.

Laszlo Hanyecz’in BitcoinTalk forumundaki mesajı

Bir İngiliz adam, Macar yazılımcının teklifini kabul etti. Papa John’s’tan sipariş ettiği iki büyük boy pizzayı, Hanyecz’e ulaştırdı ve bunun karşılığında gerçekten 10,000 BTC aldı. Bu Bitcoin tarihinde gerçekleştirilen ilk alışverişlerden biriydi. Aslında 10,000 BTC’nin o güne kadar hiçbir değeri yoktu! Bugün 10,000 BTC tam olarak 90 milyon dolar ediyor. Bitcoin’in 20 bin dolar ile zirve yaptığı 2017’nin Aralık ayında da 200 milyon dolar değerindeydi.

İşte bu olayın meydana geldiği gün, yani 22 Mayıs 2010 Bitcoin tarihinde “Pizza Günü” olarak kutlanıyor.

“Pişman değilim”

Laszlo Hanyecz, daha sonra medyaya konu hakkında birçok röportaj verdi. Bu röportajların birinde, bu alışverişi yaptığı için pişmanlık duymadığını, işlemin kripto paraya bakışı olumlu yönde değiştirdiğini söylüyordu. Hanyecz, “O zamana kadar Bitcoin’in bir değeri yoktu, bu nedenle pizza karşılığında takas etme fikri inanılmaz havalıydı.” diyor.

Laszlo Hanyecz Bitcoin pizza
Laszlo Hanyecz
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. ceren Cevapla

    neden btctürk Paritex paribu pizza gününde kampanya yapmıyor 🙂