Bitcoin platformuna saldırı: 450 bin kullanıcının şifresi çalındı

1.3 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahip önde gelen Bitcoin platformlarından biri olan Coinmama, 450 bin kullanıcıya ait bilgileri çaldırdığını bildirdi.

Küresel piyasadaki en büyük kripto para satın alma platformlarından biri olan 1.3 milyon aktif kullanıcıya sahip Coinmama, 15 Şubat’ta hack’lendi.

Borsadan yapılan resmi açıklamada 24 internet sitesi ve 747 milyon kaydı içeren büyük bir küresel saldırı sırasında 450,000 e-posta adresi ve şifrenin sızdırıldığı bildirildi.

Coinmama ekibi, güvenlik ekibinin konuyu hala araştırdığını, şu ana kadar elde edilen bilgilere dayanarak e-posta adresleri ve şifreleri çalınan kullanıcıların 5 Ağustos 2017 tarihine kadar kayıt yaptıran kullanıcılar olduğunu aktardı.

Kullanıcı cüzdanlarından Bitcoin, Ethereum ya da Ripple gibi hiçbir kripto para çalınmadığı belirtiliyor.

Coinmama’nın kurbanı olduğu saldırı, platforma ya da kripto para sektörüne özelmiş gibi görünmüyor.

Popüler arkadaşlık uygulaması Coffee Meets, Bagel ve MyFitnessPal gibi çok kullanılan platformdan bazılarının da aynı saldırılara maruz kaldığı ifade ediliyor.

TechCrunch’a konuşan IntSights araştırma ekip lideri Ariel Ainhoren, büyük ölçekli platformların veritabanlarına girmek için önceki saldırılardaki aynı güvenlik açığının kullanıldığını söyledi.

Söylenene göre saldırıdan etkilenen çoğu site PostgreSQL veritabanı yazılımını kullanıyordu.

Coinmama’nın kullanıcılarını durumdan hızlı bir şekilde bilgilendirdiği ve çoğu kullanıcının şifrelerini değiştirdiği kaydediliyor.

Platform ayrıca kullanıcı bilgilerine ve fonlarına yetkisiz erişimin engellenmesi için güvenlik önlemlerinin güçlendirileceğini bildirdi.

Coinmama’nın veritabanındaki bilgilerin sızdırılması, QuadrigaCX gibi olaylar nedeniyle kripto para piyasasına duyulan güvenin azaldığı bir dönemde geldi.

Yaşanan güvenlik ihlalin sonucunda hiçbir para çıkışı olmadığı belirtilse de kripto para borsalarının imajı kötü yönde etkilenebilir.

Son aylarda kripto para borsaları, zayıf iç yönetim sistemleri ve güvenlik önlemlerine sahip platformlar olarak algılanmaya başlandı.

Coinbase, Binance ve Gemini gibi pek çok borsada önemli bir güvenlik ihlali görülmemesine karşın kripto para piyasasında güvenlikle alakalı sorunların sayısındaki artış yatırımcıların kaygılarını artırdı.

Haber: CCN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun