Güvenlik şirketleri: Bitcoin’deki düşüşün PlusToken ile ilgisi yok

Çinli güvenlik şirketlerinin araştırmaları, Bitcoin'deki son düşüşün PlusToken'ın satışlarıyla herhangi bir bağlantısı bulunmadığını ileri sürüyor.

8BTC’nin bazı güvenlik firmalarının analizlerine dayandırdığı haberine göre; Bitcoin’in son düşüşünün 3 milyar dolarlık dolandırıcılık zinciri PlusToken satışlarıyla bir bağlantısı yok.

Bitcoin hafta sonu itibariyle, son 2 ayın en düşük seviyesine gelirken, endişe ve şüpheler, 5 Mart tarihinde 13 bin Bitcoin’i hareket ettiren PlusToken dolandırıcılarını işaret ediyordu.

Bitcoin’in son düşüşünde henüz PlusToken bağlantısını gösteren bir belirti yok. Çin merkezli blockchain güvenlik firmaları Chainsguard ve PeckShield şirketleri bu paraları yakından izliyor.

Konuyla ilgili Chainsguard firması, “Hareket ettirilen Bitcoin’ler hala karıştırma sürecinde ve piyasaya sürülmedi. Ancak son düşüşle birlikte bu karıştırmanın hızı da azaldı” açıklamasını yaptı.

Ünlü dolandırıcılık zinciri Plus Token, kendilerine yüksek getiri sağlayacağını düşünen Çinli yatırımcılardan yaklaşık 3 milyar dolar değerinde kripto para toplamıştı.

O dönem Vanuatu’ya kaçan, oluşumun 6 önemli üyesi ise Çin polisi tarafından tutuklanmış ve daha sonra organizasyonun bir dolandırıcılık zinciri olduğu ortaya çıkmıştı. Kripto para dünyasının en büyük dolandırıcılık organizasyonu olarak görülen PlusToken, yatırımcılarından 200 bin BTC, 800 bin ETH ve 26 milyon EOS toplamış ve toplam miktar yaklaşık 3 milyar dolara denk gelmişti.

Aslında PlusToken dolandırıcıları Ağustos 2019’dan bu yana çalıntı Bitcoin’leri tasfiye ediyorlar. Çalınan Bitcoin sayısının fazlalığı göz önünde bulundurulduğunda, BTC’nin her düşüşünde yatırımcılar bir PlusToken bağlantısına işaret ediyorlar.

Hatırlanacağı üzere; Ağustos ayında Çinli yatırımcılar PlusToken’da çalınan Bitcoin’lerin satılmaya çalışıldığını belirtmiş ve çıkan spekülasyonlar yüzünden BTC birkaç gün içinde bin dolarlık düşüş yaşamıştı.

PlusToken, Ethereum’a da, dolandırıcılar ellerindeki ETH’leri çıkardıkları için bir darbe vurdu. Whale Alert verisi, 19 Aralık’ta 789 bin ETH’nin (o dönem yaklaşık 105 milyon dolar değerinde) PlusToken bağlantılı adresten hareket ettiğini gösterdi. O gün de tesadüfen Ethereum yüzde 3,7’lik düşüş yaşadı ve piyasa değerinde 550 milyon dolar azalma oldu.

Tüm bunlara rağmen ise Bitcoin fiyatındaki düşüşle PlusToken arasında direkt bir bağlantı yok. Yine de PlusToken’dan yapılan her hareket dikkatle bakılmaya değer, çünkü çetenin topladığı kripto paralar, piyasa değeri çok yüksek olan paralar. Bu hareketlerin piyasada ciddi dalgalanmalar oluşturmaya devam etmesi bekleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl