Poloniex’te borç verenler, ani çöküş nedeniyle 1800 BTC kaybetti

Kripto para borsası Poloniex, marj kredisi sağlayan kullanıcılarının 26 Mayıs'ta CLAM'de yaşanan ani kırılmadan ötürü 1800 BTC kaybettiğini açıkladı.

Kripto para borsası Poloniex, dün bir açıklama yaparak 26 Mayıs’ta CLAM piyasasında yaşanan ani kırılmadan ötürü Bitcoin marj kredisi havuzunda borç verenlerin yaklaşık 13.5 milyon dolar değerinde 1800 BTC kaybettiğini bildirdi.

26 Mayıs’ta marj ticareti açık olan CLAM, 45 dakikada yaklaşık yüzde 80 düşmüştü. Çöküşün hızı ve büyüklüğü, Poloniex’in otomatik tasfiye sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını engelledi. Bu, borç verenlerin 1800 BTC kaybetmesine yol açtı.

Tüm kullanıcıların yüzde 0.4’ünün durumdan etkilendiği, kaybedilen miktarın tüm aktif BTC kredilerinin yüzde 16.2’sini oluşturduğu bildiriliyor.

Borsa, temerrüde düşen borçluların hesaplarını bloke etti ve borçlular, ödemeyi yapana kadar blokeli kalacak. Poloniex ayrıca kaybedilen parayı kurtarır kurtarmaz borç verenlere iade edeceğini söylüyor. Borsanın konuyla alakalı açıklamasında şöyle deniyor.

“Çöküşün hızı ve CLAM piyasasındaki likidite eksikliği, CLAM marj pozisyonlarının otomatik tasfiyesinin likit bir piyasada olduğu gibi normal bir şekilde işlemesini imkansız kıldı. Ek olarak toplam kredi değerinin önemli bir kısmı CLAM ile teminatlandırıldı, bu nedenle hem borç verenlerin pozisyonları hem de teminatları, aynı anda değerlerinin çoğunu yitirdi.”

Poloniex’te marj ticareti işlemlerine kredi sağlamak için bir de marj kredisi havuzu bulunuyor. Kullanıcılar, bu havuza katılarak kripto paralarını marj ticareti yapacak olanlara kiralayıp faiz kazancı elde edebiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl Goldman Sachs destekli Circle tarafından 400 milyon dolara satın alınan Poloniex, son 24 saate 30 milyon dolarlık alım satıma aracılık etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl