Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fon yöneticisi Scaramucci: GameStop’ta yaşananlar Bitcoin için pozitif

scaramucci

Vdeo oyunları perakendecisi GameStop’un hisselerinin son dönemde inanılmaz bir ivmeyle yükselmesi ve yaşanan artışlarda başta Reddit olmak üzere forum ve sosyal medyanın büyük etkisinin olması, küresel yatırım şirketi Skybridge’in de dikkatini çekti. Şirket kurucularından Anthony Scaramucci, merkeziyetsizliğe vurgu yaparak, bu durumun Bitcoin’e de olumlu yansıyacağını belirtti.

Grayscale gibi Bitcoin fonu oluşturan Skybridge Capital’in kurucusu, akıllı telefonlar ve düşük maliyetli işlem seçeneklerinin geçmişte çok daha dar bir alana sıkışmış olan para yönetim dünyasına demokrasi getirdiğini söyledi ve Bitcoin’in arkasındaki merkeziyetsizlik fikrinin de buna örnek oluşturduğunu belirtti:

“GameStop’ta yaşananlar, Bitcoin kavramının işe yarayacağının en büyük kanıtlarından… Merkeziyetsizliği benimsemiş bu kalabalığı nasıl yeneceksin? Bu yaşananlar bence merkeziyetsiz finansın insanlar tarafından onaylandığının göstergesi…”

Aralık ayının ortasından itibaren müthiş bir yükseliş yaşayan ve 42 bin dolar seviyesine kadar gelen Bitcoin, bilindiği üzere merkezi bir otorite yerine bilgisayar ağlarına dağıtılmış bir defter teknolojisiyle çalışıyor. BTC savunucuları onun altına bir alternatif ve doların enflasyonundan korunma varlığı olduğunu belirtirken, eleştirmenler ise son gidişatın 3 yıl önceki yükselişe benzeyen bir spekülasyon olduğunu ve kısa süre içinde ‘patlayacağı’ yorumunu yapıyorlar.

Scaramucci, Sykbridge Bitcoin Fonu’nda şu anda 60 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu belirtti. Bitcoin fiyatı ise haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 32 bin dolardan işlem görüyor.

GameStop hisseleri neden uçuşa geçti?

ABD’de binlerce mağazası olan GameStop, oyun sektörünün çevrim içi sisteme kaymasıyla birlikte son yıllarda değer kaybediyordu. Özellikle pandemi döneminde sürekli zarar açıklayan şirketin hisseleri, Reddit’te başlayan bir tartışma ve sosyal medya etkisiyle perakende yatırımcının ilgisini çekti ve uçuşa geçti. Hisse fiyatı son bir haftada %300 yükseldi.

Forumlar ve sosyal medyanın gücünün bir kez daha ne kadar önemli olduğu görülürken, uzmanlar bu durumun küçük yatırımcının gücünün bir sembolü haline geldiğini belirtiyorlar.

Bazıları ise forumların piyasayı manipüle etmek için kullanılabileceğini belirterek SEC’ye konuyla ilgili soruşturma açma çağrısı yapıyorlar.

Scaramucci yaşananlarla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Devir küçük yatırımcı devri… Ve bence bu durumu ciddiye almalısınız, diğer türlü sizi piyasadan temizlerler”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl